Россия суди Курск вилоятида асир олинган 184 нафар украиналикка ҳукм чиқарди
Россия Федерациясидаги 2-Ғарбий ҳарбий округ суди 2024 йил декабрдан 2025 йил июнгача бўлган давр мобайнида Курск вилоятида асирга олинган 184 нафар украин фуқаросига ҳукм чиқарган. Бу ҳақда “Медиазона” нашри хабар берди.
Мазкур ишлар Россия судларидаги бошқа терроризм ишларидан тубдан фарқ қилади: барча айбланувчиларга ягона моддада — “оғир оқибатларга олиб келган гуруҳ бўлиб содир этилган террорчилик ҳаракати” айби қўйилган.
Маълум қилинишича, 2024 йил 6 август куни Украина Қуролли Кучлари Курск вилоятида кенг кўламли ҳарбий операцияни бошлаган. Бу ҳаракат Россиянинг Украинага қарши босқинчилик урушини бошлаган 2022 йил февралидан бери биринчи шундай ҳужум ҳисобланади.

Russia sentenced 184 Ukrainians captured in the Kursk region.
The Second Western Military District Court in the Russian Federation has sentenced 184 captured Ukrainian citizens in the Kursk region for the period from December 2024 to June 2025. The publication “Mediazona” reported this.
These cases are fundamentally different from other terrorism cases in Russian courts: all defendants are charged under a single article — "a terrorist act committed by a group leading to severe consequences".
It is reported that on August 6, 2024, the Armed Forces of Ukraine launched a large-scale military operation in the Kursk region. This action is considered the first such attack since Russia began its aggressive war against Ukraine in February 2022.