Россия эса яна асосий таҳдид сифатида тилга олинди.
Шимолий Атлантика Альянси аъзолари 2035 йилгача ҳарбий харажатларни ЯИМнинг 5 фоизигача оширишга келишиб олди. Бу ҳақда НАТОнинг Гаагада бўлиб ўтган саммити якунида эълон қилинган декларацияда қайд этилди.
Қарорга кўра, 5 фоизнинг камида 3,5 фоизи тўғридан-тўғри мудофаа соҳасига, қолган 1,5 фоизи эса ҳарбий мақсадларда фойдаланилиши мумкин бўлган инфратузилмаларга — темир йўллар, портлар ва танклар оғирлигига бардош бера оладиган кўприклар каби объектларга йўналтирилади.
АҚШнинг собиқ президенти Дональд Трамп бу ташаббусни қўллаб-қувватлаб, уни 2014 йилда белгиланган 2 фоизлик мажбурият билан солиштирганда “катта сакраш” деб атади. Трамп бунгача ҳам Европадаги иттифоқчиларини ҳарбий харажатларни оширишга даъват этиб келган эди.
Саммит якунида эълон қилинган ҳужжатда НАТО мамлакатлари иттифоқнинг 5-моддасига содиқлигини яна бир бор тасдиқлади. Мазкур модда бўйича, аъзолардан бирига қилинган ҳужум барчасига қилинган ҳужум деб баҳоланади.
Ҳужжатда Россия Федерацияси “Евроатлантика хавфсизлигига узоқ муддатли таҳдид” деб қайд этилди. Шунингдек, терроризм хавфи ҳам альянс учун асосий таҳдидлардан бири сифатида тилга олинди.

NATO countries agreed to increase defense spending by up to 5 percent.
Members of the North Atlantic Alliance agreed to increase military spending to 5 percent of GDP by 2035. This was stated in the declaration announced at the conclusion of the NATO summit held in The Hague.
According to the decision, at least 3.5 percent of the 5 percent will be directly allocated to defense, while the remaining 1.5 percent will be directed to infrastructure that can be used for military purposes — such as railways, ports, and bridges capable of bearing the weight of tanks.
Former US President Donald Trump supported this initiative, calling it a “major leap” compared to the 2 percent obligation set in 2014. Trump had previously been urging European allies to increase their military spending.
The document announced at the end of the summit reaffirmed NATO countries' commitment to Article 5 of the alliance. According to this article, an attack on one member is considered an attack on all.
The document mentioned the Russian Federation as a "long-term threat to Euro-Atlantic security." Terrorism was also mentioned as one of the main threats to the alliance.