19-22 май кунлари Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Венгрия ва Словения Республикасига расмий ташрифлари бўлиб ўтади. Бу ҳақда Президент Матбуот хизмати хабар берди.
Ўзбекистон етакчиси Венгрия Бош вазири Виктор Орбаннинг таклифига биноан 19 май куни Будапештга келади.
Олий даражадаги музокаралар, Венгрия расмийлари ва етакчи компаниялари раҳбарлари билан учрашувлар бўлиб ўтади.
Кун тартибидан икки мамлакат ўртасидаги амалий ҳамкорлик ва стратегик шериклик муносабатларини янада кенгайтириш масалалари ўрин олган.
Мамлакатимиз раҳбари 21 май куни Венгрия пойтахтида Туркий давлатлар ташкилотининг норасмий саммитида иштирок этади.
Президент Шавкат Мирзиёев 22 май куни Любляна шаҳрида Словения Президенти Наташа Пирц Мусар билан учрашади, ушбу мамлакат парламенти ва ҳукумати раҳбарияти билан музокаралар ўтказади, қўшма ишбилармонлик тадбирларида иштирок этади.
Ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ҳамкорликни ривожлантириш, фармацевтика, саноат, озиқ-овқат ва тўқимачилик тармоқларида кооперация лойиҳаларини амалга ошириш, меҳнат миграцияси соҳасида ҳамкорлик қилиш ва гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалалари кўриб чиқилади.

On May 19-22, the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev will make official visits to Hungary and the Republic of Slovenia. The Presidential Press Service reported this.
The leader of Uzbekistan will arrive in Budapest on May 19 at the invitation of the Prime Minister of Hungary, Viktor Orban.
High-level talks, meetings with Hungarian officials, and leaders of leading companies will take place.
The agenda includes issues of expanding practical cooperation and strategic partnership relations between the two countries.
The leader of our country will participate in the informal summit of the Organization of Turkic States in the capital of Hungary on May 21.
President Shavkat Mirziyoyev will meet with the President of Slovenia, Natasa Pirc Musar, in the city of Ljubljana on May 22, conduct negotiations with the leadership of the parliament and government of this country, and participate in joint business events.
Issues of developing mutually beneficial trade-economic cooperation, implementing cooperation projects in the pharmaceutical, industrial, food, and textile sectors, collaborating in the field of labor migration, and expanding humanitarian relations will be discussed.