Ҳукумат қарори (127-сон, 27.02.2025 й.) билан “Транспорт воситасини ишлаб чиқарувчи юридик шахсларга транспорт воситасининг идентификация рақамини шакллантириш бўйича давлат хизматини кўрсатишнинг маъмурий регламенти” тасдиқланди. Бу ҳақида Адлия вазирлиги хабар берди.
Регламент транспорт воситаларини ишлаб чиқарувчи юридик шахсларга транспорт воситаларининг идентификация рақамини шакллантириш бўйича давлат хизматини кўрсатиш тартибини белгилайди.
Мазкур Регламент Вазирлар Маҳкамасининг қарори билан тасдиқланган Муомалага чиқарилаётган ғилдиракли транспорт воситаларининг хавфсизлиги тўғрисидаги умумий техник регламент билан тартибга солинадиган ғилдиракли транспорт воситаларига нисбатан татбиқ этилади.
Давлат хизмати Давлат хизматлари марказлари ёки ЯИДХП (my.gov.uz) орқали кўрсатилади.
Бунда Ўзбекистон техник жиҳатдан тартибга солиш агентлигининг Ўзбекистон стандартлар институти транспорт воситаларининг идентификация рақамини шакллантиришни таъминлайди.
VIN коди учта бўлимдан иборат:
▪️ишлаб чиқарувчининг халқаро идентификация коди (WMI коди);
▪️тавсифловчи қисми (VDS);
▪️кўрсатувчи қисми (VIS).
VIN коди транспорт воситаларини идентификация мақсадида бериладиган белгиларнинг таркибий комбинацияси ҳисобланади.

The government decision (No. 127, 27.02.2025) approved the "Administrative Regulation for Providing the State Service of Forming the Identification Number of a Vehicle for Legal Entities Manufacturing Vehicles." The Ministry of Justice reported this.
The Regulation defines the procedure for providing state services to legal entities manufacturing vehicles for forming the vehicle identification number.
This Regulation applies to wheeled vehicles regulated by the general technical regulation on the safety of wheeled vehicles being introduced into circulation, approved by the decision of the Cabinet of Ministers.
The state service is provided through the Centers for State Services or the Public Services Agency (my.gov.uz).
In this regard, the Uzbekistan Agency for Technical Regulation through the Uzbekistan Standards Institute ensures the formation of the vehicle identification number.
The VIN code consists of three parts:
▪️the manufacturer's international identification code (WMI code);
▪️the descriptive section (VDS);
▪️the indicative section (VIS).
The VIN code is considered a combination of characters given for the purpose of vehicle identification.