Унда Қонунчилик палатаси ҳузуридаги Ёшлар парламенти раислигига Отабек Собитов номзоди кўриб чиқилди ва кўпчилик овози билан сайланди.
Тайинловга қадар у Ёшлар парламенти раиси ўринбосари - ЎзЛиДеП ёшлар гуруҳи рахбари сифатида фаолият юритаётган эди.
Маълумот учун, 2020 йилда Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан ташкил этилиб, бугунги кунда эса Ёшлар парламенти ёшларнинг сиёсий-ҳуқуқий билим ва кўникмаларини юксалтириш, уларни қонун ижодкорлиги жараёнига кенг жалб этиш, қонунларни ёшлар орасида тарғиб қилиш орқали уларнинг жамият ҳаётига дахлдорлигини кучайтириш, ёш авлоднинг сиёсий фаоллигини оширишга хизмат қиладиган муҳим институт сифатида шаклланди.

In the Legislative Chamber, the candidacy of Otabek Sobitov for the presidency of the Youth Parliament was considered and elected by a majority vote.
Before the appointment, he was actively working as the deputy chairman of the Youth Parliament - leader of the UzLiDeP youth group.
For information, in 2020, at the initiative of our state leader, the Youth Parliament was established, and today, it has developed into an important institution that serves to enhance the political and legal knowledge and skills of the youth, broadly engage them in the law-making process, promote laws among the youth thereby strengthening their involvement in societal life, and increase the political activity of the young generation.