Экология, атроф-муҳитни муҳофаза қилиш ва иқлим ўзгариши вазирлиги тасарруфидаги Деҳқонобод давлат ўрмон хўжалиги Дуоб ўрмон бўлими ҳудудида жами 104 дона Зарафшон арча дарахтлари таг қисмидан кесилганлиги ва ўсишдан тўхтамас даражасида шикастлантирилганлиги аниқланди.
Шунингдек, Дуоб ўрмон бўлими бошлиғи вазифасида ишлаган З.Б. ҳамда 4 сарҳад ўрмон қўриқчиси вазифасида ишлаган Ҳ.Э.га ўз лавозим вазифасига лоқайдлик билан қараганлиги учун маъмурий жарима қўлланилган.
Бундан ташқари, шу ҳудудда Зарафшон арча дарахтларининг 38 донаси номаълум шахслар томонидан таг қисмидан ва ён шохлари кесилганлиги аниқланиб, ўрмон қўриқчиси Ҳ.Э.га такрорий маъмурий жарима қўлланилиб, ўрмон хўжалигига 94 миллион 387 минг 500 сўм зарар етказилганлиги ҳисобланган ва Фуқаролик ишлари бўйича Ғузор туманлараро судига даъво ариза киритилган.Бундан ташқари, Дуоб ўрмон бўлими 3 сарҳад ҳудудида ҳам номаълум шахслар томонидан ноқонуний равишда 6 дона Зарафшон арча дарахтлари ўсишдан тўхташ даражасида таг қисмидан ва ўсишдан тўхтамаслик даражасида кесиб кетилганлиги аниқланган. Ҳудуд ўрмон қўриқчиси Р.Б.га нисбатан маъмурий чора қўлланилиб, ўрмон хўжалигига етказилган 41 миллион 400 минг сўм зарар етказганлиги маълум бўлган ва ҳужжатлар судга юборилган.
Қолаверса, айнан мазкур ҳудудда фуқаро Ҳ.А. томонидан 8 дона (зарар миқдори 25 миллион 387 минг 500 сўм) Зарафшон арчаси таг қисмидан ва ён шохлари кесилаётганлиги аниқланган ва маъмурий жарима қўлланилиб, ҳужжатлар Фуқаролик ишлари бўйича Ғузор туманлараро судига юборилган.Шу билан бирга, номаълум шахслар томонидан ноқонуний равишда 49 дона Зарафшон арча дарахти ўсишдан тўхташ даражасида таг қисмидан ва ён шохлари ўсишдан тўхтамаслик даражасида кесиб кетилган. Натижада ўрмон хўжалигига 176 миллион 587 минг 500 сўм зарар етказилган ва зарарни ундириш учун ҳужжатлар Деҳқонобод туман прокуратурасига ўтказилган.
Дуоб ўрмон бўлими ҳудудида жами 104 дона Зарафшон арча дарахти таг қисмидан кесилган ва ўсишдан тўхтамас даражада шикастлантирилган.Ҳолатлар юзасидан ўз вазифасига совуққонлик билан ёндашган маъсул шахсларга, ҳуқуқбузарларга нисбатан чора белгилаш масалалари кўриб чиқилмоқда.

More than 100 fir trees have been cut down in the forestry sector.
An administrative penalty has been applied to the forest ranger and the department head for their negligence.
Image of 'More than 100 fir trees have been cut down in the forestry sector.'
In the area of the Duob forest division of the Dehqonobod state forest enterprise, under the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change, it was discovered that a total of 104 Zarafshan fir trees had been cut from the bottom and were damaged to the extent that they stopped growing.
It was reported that in the territory of the 4th boundary of the Duob forest division, 3 Zarafshan fir trees were found to have been cut down from the bottom to the extent that they stopped growing by citizen K.M., and a fine was imposed on the citizen, calculating the damage to the Forestry at 51 million 810 thousand som, a lawsuit was filed with the G’uzor Interdistrict Civil Court, and the court's decision was issued.
Similarly, an administrative fine was imposed on Z.B., who worked as the head of the Duob forest division, and H.E., who worked as a forest guard of the 4th boundary, for their negligence in performing their duties.
Furthermore, it was discovered that 38 pieces of Zarafshan fir trees in the same area were cut from the bottom and lateral branches by unknown persons, imposing a repeated administrative fine on forest guard H.E., resulting in 94 million 387 thousand 500 som damage to the Forestry, and a lawsuit was submitted to the G’uzor Interdistrict Civil Court.
Moreover, in the territory of the 3rd boundary of the Duob forest division, it was found that 6 Zarafshan fir trees were illegally cut from the bottom to the extent that they stopped growing by unknown persons. An administrative measure was taken against the forest guard R.B., and it was revealed that 41 million 400 thousand som damage was caused to the Forestry, and the documents were sent to court.
Additionally, it was detected in the same area that citizen H.A. had cut 8 Zarafshan firs from the bottom and lateral branches (the amount of damage being 25 million 387 thousand 500 som) and an administrative fine was imposed, with the documents sent to the G’uzor Interdistrict Civil Court.
Moreover, 49 Zarafshan fir trees were illegally cut from the bottom and lateral branches by unknown persons, stopping their growth. As a result, 176 million 587 thousand 500 som damage was caused to the Forestry, and the documents for compensation were transferred to the Dehqonobod district prosecutor's office.
A total of 104 Zarafshan fir trees were found cut from the bottom and damaged to the extent that they stopped growing in the territory of the Duob forest division.
Concerning these incidents, matters of imposing measures on responsible individuals who approached their duties with indifference and violators are being addressed.