Sankt-Peterburgda farrosh bo‘lib ishlayotgan O‘zbekiston fuqarosi Xayrullo Ibadullayev yettinchi qavatdan qulagan bolani ushlab qolib, uning hayotini saqlab qoldi.
Hodisa 22 fevral kuni sodir bo‘ldi. Yetti yoshli bola deraza tokchasiga chiqib, pastga qulab tushgan. Shu payt hovlida bo‘lgan erkak yugurib borib, bolani ushlab qolgan va o‘z tanasi bilan zarbani yumshatgan. Oqibatda bola va uni qutqargan erkak shifoxonaga yotqizilgan.
Ushbu voqeadan so‘ng, Shavkat Mirziyoyev Xayrullo Ibadullayevni "Jasorat" medali bilan taqdirlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi. Shuningdek, unga Rossiya tomonidan ham bir million rubl miqdorida pul mukofoti berilishi ma’lum qilindi.
Qahramon esa o‘zini qahramon deb hisoblamasligini, u uchun eng muhimi bolaning omon qolgani ekanini aytgan.

Uzbek citizen Khairullo Ibadullaev, working as a cleaner in St. Petersburg, caught a child falling from the seventh floor and saved his life.
The incident occurred on February 22. A seven-year-old child climbed onto a window sill and fell down. A man who was in the yard at the time ran and caught the child, cushioning the impact with his own body. As a result, both the child and the man who rescued him were hospitalized.
Following this event, Shavkat Mirziyoyev signed a decree to award Khairullo Ibadullaev the "Jasorat" (Courage) medal. It was also announced that he would receive a monetary reward of one million rubles from Russia.
The hero said that he does not consider himself a hero, and that for him the most important thing is that the child survived.