Oʻzbekistonliklar martda necha kun dam oladi?
8 va 21 mart bayramlari munosabati bilan necha kun olinishi ma’lum bo‘ldi.
'Oʻzbekistonliklar martda necha kun dam oladi?'ning rasmi
2026 yilda ayrim umumxalq bayramlari dam olish kunlariga to‘g‘ri kelishi munosabati bilan ishchi-xodimlar uchun dam olish kunlarini ko‘chirish tartibi qonunchilik asosida belgilab qo‘yildi.
Xususan, 21 mart — Navro‘z hamda ehtimoliy hisob-kitoblarga ko‘ra Ramazon hayiti shu sanaga to‘g‘ri kelishi, shuningdek, 8 mart — Xotin-qizlar kunining yakshanbaga mos kelishi dam olish kunlariga ta’sir qiladi.
Ma’lumki, 21 mart shanba kuniga to‘g‘ri keladi. Amaldagi mehnat qonunchiligiga ko‘ra, ishlanmaydigan bayram kuni dam olish kuniga to‘g‘ri kelsa, u keyingi ish kuniga ko‘chiriladi.
Shu tartib asosida dam olish kuni 23 mart — dushanbaga o‘tkaziladi.
Haftada 5 kun ishlaydiganlar uchun:
21 mart — bayram;
22 mart — yakshanba;
23 mart — ko‘chirilgan dam olish kuni.
Jami: 3 kun dam olish.
Haftada 6 kun ishlaydiganlar uchun:
22 mart — yakshanba.
Jami: 2 kun dam olish.
Shuningdek, 2026 yilda 8 mart — Xotin-qizlar kuni ham yakshanbaga to‘g‘ri keladi. Shu sababli dam olish kuni keyingi ish kuniga ko‘chiriladi.
7 mart — shanba dam olish;
8 mart — bayram;
9 mart — ko‘chirilgan dam olish kuni.
Mutaxassislar ta’kidlashicha, ayrim fuqarolar uzoqroq bayram ta’tillariga o‘rgangani uchun bu yilgi 2–3 kunlik tanaffus qisqadek tuyulishi mumkin. Biroq amaldagi tartibga ko‘ra, bayram va dam olish kunlari ustma-ust kelganda, dam olish kuni keyingi ish kuniga ko‘chiriladi. Qonunchilikka o‘zgartirish kiritilsa, bu haqda qo‘shimcha ma’lumot beriladi.