Ўзбекистонликлар мартда неча кун дам олади?
8 ва 21 март байрамлари муносабати билан неча кун олиниши маълум бўлди.
'Ўзбекистонликлар мартда неча кун дам олади?'ning rasmi
2026 йилда айрим умумхалқ байрамлари дам олиш кунларига тўғри келиши муносабати билан ишчи-ходимлар учун дам олиш кунларини кўчириш тартиби қонунчилик асосида белгилаб қўйилди.
Хусусан, 21 март — Наврўз ҳамда эҳтимолий ҳисоб-китобларга кўра Рамазон хайити шу санага тўғри келиши, шунингдек, 8 март — Хотин-қизлар кунининг якшанбага мос келиши дам олиш кунларига таъсир қилади.
Маълумки, 21 март шанба кунига тўғри келади. Амалдаги меҳнат қонунчилигига кўра, ишланмайдиган байрам куни дам олиш кунига тўғри келса, у кейинги иш кунига кўчирилади.
Шу тартиб асосида дам олиш куни 23 март — душанбага ўтказилади.
Ҳафтада 5 кун ишлайдиганлар учун:
21 март — байрам;
22 март — якшанба;
23 март — кўчирилган дам олиш куни.
Жами: 3 кун дам олиш.
Ҳафтада 6 кун ишлайдиганлар учун:
22 март — якшанба.
Жами: 2 кун дам олиш.
Шунингдек, 2026 йилда 8 март — Хотин-қизлар куни ҳам якшанбага тўғри келади. Шу сабабли дам олиш куни кейинги иш кунига кўчирилади.
7 март — шанба дам олиш;
8 март — байрам;
9 март — кўчирилган дам олиш куни.
Мутахассислар таъкидлашича, айрим фуқаролар узоқроқ байрам таътилларига ўргангани учун бу йилги 2–3 кунлик танаффус қисқадек туюлиши мумкин. Бироқ амалдаги тартибга кўра, байрам ва дам олиш кунлари устма-уст келганда, дам олиш куни кейинги иш кунига кўчирилади. Қонунчиликка ўзгартиш киритилса, бу ҳақда қўшимча маълумот берилади.