AQSh prezidenti kengash a'zolari G'azo sektorini tiklash va gumanitar yordam uchun milliardlab mablag' ajratish majburiyatini olganini ma'lum qildi.
'Trump: “Tinchlik kengashi” Gazoga 5 mlrd dollar ajratadi'ning rasmi
AQSh Prezidenti Donald Trump "Tinchlik kengashi"ga a'zo davlatlar G'azo sektorida gumanitar yordam ko'rsatish va vayron bo'lgan infratuzilmani tiklash ishlari uchun 5 milliard dollardan ortiq mablag' ajratishga kelishib olganini bildirdi. Bu haqda Oq uy rahbari Truth Social tarmog'ida yozib qoldirdi.
Uning aytishicha, ushbu majburiyat 19 fevral kuni Vashingtonda o'tadigan uchrashuvda rasman e'lon qilinadi.
Trump kengash BMT Xavfsizlik Kengashida G'azodagi mojaroni tugatish, gumanitar yordamni tezlashtirish va garovdagilarni ozod qilish bo'yicha reja qabul qilinishiga erishganini ta'kidladi. Shuningdek, u HAMAS to'liq va zudlik bilan demilitarizatsiya qilinishi kerakligini qayd etdi.
Eslatib o'tamiz, avvalroq Isroil tashabbusga qo'shilish bo'yicha kelishuvni imzolagani, Rossiya esa G'azoni tiklash uchun 1 milliard dollar ajratishga tayyorligini bildirgani xabar qilingandi.
Ayrim davlatlar esa qurolsizlantirish masalasidagi kelishmovchiliklar sabab mablag' ajratishni kechiktirmoqda.

The US President informed members of the council that they have undertaken the obligation to allocate billions of funds for the restoration of the Gaza sector and for humanitarian aid.
Image of 'Trump: "Peace Council" allocates $5 billion to Gaza.'
US President Donald Trump announced that the member states of the "Peace Council" have agreed to allocate more than $5 billion for humanitarian aid in the Gaza sector and for the restoration of destroyed infrastructure. The White House leader wrote about this on the Truth Social network.
According to him, this commitment will be officially announced at a meeting in Washington on February 19.
Trump emphasized that the council has achieved the adoption of a plan at the UN Security Council to end the conflict in Gaza, accelerate humanitarian aid, and release hostages. He also noted that Hamas must be fully and swiftly demilitarized.
We remind you that it was previously reported that Israel had signed an agreement to join the initiative, and Russia had expressed its readiness to allocate $1 billion for the restoration of Gaza.
Some countries, however, are delaying the allocation of funds due to disagreements on the issue of disarmament.
Society Today 04:26
Image of 'In the new week, dry and warm weather is expected across Uzbekistan.'
Society 15.02.2026 21:07
In the new week, dry and warm weather is expected across Uzbekistan.
Only today there is a possibility of short-term rain in some areas, and in mountainous areas, the risk of avalanches remains.