Erandagi norozilik namoyishlarida 30 minggacha odam halok bo‘ldi
Eron bo‘lib o‘tgan omma norozilik namoyishlari vaqtida 30 minggacha odam halok bo‘lgan bo‘lishi mumkin.
'Erandagi norozilik namoyishlarida 30 minggacha odam halok bo‘ldi'ning rasmi
Bu haqda mamlakat Sog‘liqni saqlash vazirligidagi ikki nafar yuqori lavozimli rasmiyga tayanib, Time jurnali xabar berdi.
Manbalarning aytishicha, qurbonlar soni favqulodda xizmatlar imkoniyatidan ham oshib ketgan. Xususan, jasadlar uchun mo‘ljallangan maxsus xaltalar yetishmaganligi sababli, tez yordam mashinalari o‘rniga tirkamali texnikalardan foydalanishga to‘g‘ri kelgan.
Eron rasmiylari esa 23 yanvar kuni e’lon qilgan ma’lumotlariga ko‘ra, namoyishlar oqibatida jami 3117 kishi halok bo‘lgan. Tashqi ishlar vaziri Abbos Aroqchining ta’kidlashicha, ular orasida 2427 nafar tinch aholi vakillari va xavfsizlik xodimlari, shuningdek 690 nafar “terrorchi” bor.
Time nashri keltirilgan 30 minglik raqamni mustaqil manbalar orqali tasdiqlay olmaganini qayd etgan. Biroq jurnalistlar suhbatlashgan shifokorlar va favqulodda xizmat xodimlarining hisob-kitoblari ushbu ko‘rsatkichlarga yaqin ekanligi aytiladi.
Shifokor Amir Parastaning ma’lum qilishicha, u tuzgan hisobotda harbiy shifoxona morglariga olib kelingan jasadlar hamda hisob yuritilmagan hududlardagi qurbonlar inobatga olinmagan. Uning fikricha, real qurbonlar soni e’lon qilinganidan ham yuqori bo‘lishi mumkin.
Shu bilan birga, AQShda joylashgan Human Rights Activists News Agency (HRANA) 24 yanvar holatiga ko‘ra, norozilik namoyishlari oqibatida kamida 5459 kishining o‘limini tasdiqlagan, yana 17 mingdan ortiq holat tekshirilmogda. Mamlakat bo‘ylab internet va mobil aloqa o‘chirilganligi sababli, qurbonlar sonini aniq aniqlash hozircha qiyinligi ta’kidlanmogda.
Ma’lumotlarga ko‘ra, Erondagi ommaviy norozilik namoyishlariga mamlakatdagi og‘ir iqtisodiy vaziyat sabab bo‘lgan. Rasmiy Tehron tartibsizliklarni tashkil etishda AQSh va Isroilni ayblagan. AQSh prezidenti Donald Trump Eron hukumat namoyishlarni kuch bilan bostirsa, zarba berish bilan tahdid qilgan, biroq ittifoqchilar bilan maslahatlashuvlardan so‘ng bu fikridan qaytgan.
'Toshkentda 4 ta avtomobil to'qnashdi'ning rasmi
Toshkentda 4 ta avtomobil to'qnashdi
Hodisa ortidan jarohatlanganlar bor.
'Chiqindi konteynerida o‘zbekistonlik ayolning boshsiz jasadi topildi'ning rasmi
Chiqindi konteynerida o‘zbekistonlik ayolning boshsiz jasadi topildi
Istanbul. Millionlar shovqini ichida yana bir inson taqdiri chiqindi konteynerida yakun topdi.
'AQShda kuchli qor boʻroni ortidan 1 milliondan ortiq uy elektrsiz qoldi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 05:16
'AI tizimidagi ikki yuqori lavozimli amaldor qamoqqa olingani aytilmoqda'ning rasmi
Jamiyat 25.01.2026 16:11
AI tizimidagi ikki yuqori lavozimli amaldor qamoqqa olingani aytilmoqda
Ichki ishlar vazirining sobiq o‘rinbosari hamda Jazoni ijro etish departamentining sobiq rahbariga nisbatan jinoyiy ish qo‘zg‘atilgani haqida xabarlar tarqaldi.
'2025 yilda Oʻzbekistonga goʻsht importi keskin oshdi'ning rasmi
Jamiyat 25.01.2026 13:37
2025 yilda Oʻzbekistonga goʻsht importi keskin oshdi
O‘tgan yili O‘zbekistonga mol, qo‘y va tovuq go‘shti importi sezilarli ko‘paydi. Bu haqda Bojxona qo‘mitasi ma’lum qildi.

Up to 30,000 people were killed in the protests in Iran.
During the mass protest demonstrations that took place in Iran, up to 30 thousand people may have been killed.
Image of 'Up to 30,000 people were killed in the protests in Iran.'
Time magazine reported on this, citing two high-ranking officials from the country's Ministry of Health.
According to sources, the number of victims has exceeded even the capacity of emergency services. In particular, due to a shortage of special bags designated for bodies, it became necessary to use tow trucks instead of ambulances.
However, according to information announced by Iranian officials on January 23, a total of 3117 people were killed as a result of the protests. According to Foreign Minister Abbas Araghchi's emphasis, among them are 2427 representatives of peaceful civilians and security personnel, as well as 690 "terrorists."
Time publication noted that it could not independently verify the cited figure of 30,000 through sources. However, it is said that the estimates of the doctors and emergency service personnel interviewed by journalists are close to these figures.
According to doctor Amir Parastani, his report did not account for bodies brought to military hospital morgues and victims in unaccounted areas. In his opinion, the real number of victims could be even higher than what has been announced.
Meanwhile, the US-based Human Rights Activists News Agency (HRANA) confirmed at least 5459 deaths as a result of the protest demonstrations as of January 24, with over 17,000 more cases under investigation. It is emphasized that accurately determining the number of victims is currently difficult due to the nationwide shutdown of internet and mobile communications.
According to information, the mass protest demonstrations in Iran were caused by the country's severe economic situation. Official Tehran has accused the US and Israel of organizing the unrest. US President Donald Trump threatened to strike if the Iranian government forcefully suppressed the protests, but he backtracked from this position after consultations with allies.