Xovos tumanida bog‘dorchilik bilan shug‘ullanuvchi MChJ dalasidan polietilen sellofan o‘g‘irlangani haqida IIBga murojaat tushgach, bo‘limning podpolkovnik va mayor unvonidagi ikki nafar katta tezkor xodimi 4 fuqaroni majburan bo‘limga olib ketgani ma’lum bo‘ldi.
Tezkor xodimlar ularni "qamab qo‘yish" bilan qo‘rqitib, ishni to‘xtatish evaziga 55 mln so‘m talab qilgan. Keyinroq "zararni qoplash" uchun 24 mln so‘m olgani aytilmoqda. Shuningdek, jinoyat ishi qo‘zgatmaslik va hujjatlarni ma’muriy javobgarlikka moslab sudga yuborish uchun qo‘shimcha 11 mln so‘m talab qilishgan.
DXXning Sirdaryo viloyati bo‘yicha boshqarmasi, viloyat prokuraturasi va IIV Shaxsiy xavfsizlik bosh boshqarmasi tomonidan o‘tkazilgan tezkor tadbirda ular 11 mln so‘mni olayotgan vaqtda ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Ularga nisbatan JKning 210-moddasi (pora olish) 2-qismi "v", "g" bandlari bilan jinoyat ishi qo‘zgatilib, "qamoq" ehtiyot chorasi qo‘llangan. Tergov harakatlari davom etmoqda.

After an appeal was filed with the DIA regarding the theft of polyethylene cellophane from the field of an LLC engaged in horticulture in the Khovos district, it became known that two senior operational officers of the department with the ranks of lieutenant colonel and major forcibly took four citizens to the department.
The operational officers threatened them with "detention" and demanded 55 million soums in exchange for stopping the case. Later, it is said they took 24 million soums "to cover the damage." Additionally, they demanded an extra 11 million soums to not initiate a criminal case and to send the documents to court adjusted for administrative liability.
During an urgent operation conducted by the DIA for the Syrdarya region, the regional prosecutor's office, and the Main Directorate of Personal Security of the DIA, they were caught red-handed while receiving the 11 million soums.
A criminal case was initiated against them under Part 2, clauses "v" and "g" of Article 210 of the Criminal Code (bribe-taking), and the preventive measure of "imprisonment" was applied. Investigative actions are ongoing.