"O‘zgidromet" bugun, 11 avgust kuni kuzatiladigan ob-havo ma’lumotlarini e’lon qildi.
Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 22-24 daraja, kunduzi 38-40 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin.
Harorat kechasi 20-25 daraja, kunduzi 33-38 daraja, ba’z joylarda 40 darajagacha issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 22-27 daraja, cho‘l hududlarida 30-32 darajagacha, kunduzi 37-42 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-18 m/s gacha kuchayishi, chang-to‘zonlar bilan kuzatilishi mumkin. Harorat kechasi 21-26 daraja, kunduzi 37-42 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 19-24 daraja, kunduzi 34-39 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli, ba’zi joylarda o‘zgaruvchan bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi, ba’zi joylarda 13-15 m/s gacha kuchayishi mumkin. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 28-33 daraja issiq bo‘ladi.

"Uzhydromet" announced the weather forecast for today, August 11.
According to the forecast, the weather in Tashkent city will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 22-24 degrees, and during the day, it will be hot at 38-40 degrees.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible increases to 13-18 m/s in some areas, accompanied by dust storms.
The temperature at night will be 20-25 degrees, and during the day, it will be hot at 33-38 degrees, reaching up to 40 degrees in some areas.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible increases to 13-18 m/s in some areas, accompanied by dust storms. The temperature at night will be 22-27 degrees, reaching 30-32 degrees in desert areas, and during the day, it will be hot at 37-42 degrees.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible increases to 13-18 m/s in some areas, accompanied by dust storms. The temperature at night will be 19-24 degrees, and during the day, it will be hot at 35-40 degrees.
In Kashkadarya and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible increases to 13-18 m/s in some areas, accompanied by dust storms. The temperature at night will be 21-26 degrees, and during the day, it will be hot at 37-42 degrees.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy, with no precipitation expected. The wind will blow from the east at 5-10 m/s. The temperature at night will be 19-24 degrees, and during the day, it will be hot at 34-39 degrees.
In the mountainous areas of the Republic, the weather will be partly cloudy, with variable conditions in some areas, and no precipitation expected. The wind will blow from the east at 7-12 m/s, with possible increases to 13-15 m/s in some areas. The temperature at night will be 15-20 degrees, and during the day, it will be hot at 28-33 degrees.