Tayvan HIMARS raketa tizimi bo‘linmasini ishga tushirdi
Tayvan AQSHdan sotib olingan HIMARS yuqori harakatchan raketa tizimlari asosida yangi harbiy bo‘linmani ishga tushirdi. Rasmiy ochilish marosimi 4 iyul kuni Armiyaning 58-artilleriya qo‘mondonligida bo‘lib o‘tdi. Unda mudofaa vaziri Vellington Koo ishtirok etdi, deya yozmoqda "zamon.uz"
Umumiy hisobda Tayvan 29 ta HIMARS tizimini buyurtma qilgan bo‘lib, ularning 11 tasi o‘tgan yili yetkazib berilgan. Ushbu tizimlar 227 mm kalibrli olti raketani yoki bitta taktik raketani uchirish imkoniga ega. Vaziri Koo bu texnika orqaligina mamlakatning mudofaa qudrati va raketa zarbalarining aniqligi oshishini ta’kidladi.
Bo‘linma harbiylari o‘tgan yili AQSHda maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan. Ular raketa tizimlarini yig‘ish, o‘q-dorilarni boshqarish va mobil uchirish vositalaridan foydalanish bo‘yicha tajriba orttirgan.
Koo so‘zlariga ko‘ra, ushbu yangi HIMARS bo‘linmasi yaqinda o‘tkazilgan tekshiruvda ijobiy baho olgan. U, shuningdek, bu bo‘linmaning iyul oyi oxirida bo‘lib o‘tadigan Han Kuang 41 harbiy mashg‘ulotlarida ham muvaffaqiyatli ishtirok etishiga umid bildirdi.
'HAMAS sulh taklifi bo‘yicha muzokaralarga tayyorligini bildirdi'ning rasmi
Dunyo 05.07.2025 15:31
HAMAS sulh taklifi bo‘yicha muzokaralarga tayyorligini bildirdi
G‘azoda 60 kunlik sulh bitimiga "ijobiy" javob berildi.
Dunyo 05.07.2025 13:11
'AQSH fuqarolarini zudlik bilan Eronni tark etishga chaqirdi'ning rasmi
Dunyo 05.07.2025 12:13
AQSH fuqarolarini zudlik bilan Eronni tark etishga chaqirdi
AQSH fuqarolariga Eronni Ozarbayjon, Armaniston yoki Turkiya orqali tark etish imkoniyatini ko‘rib chiqish tavsiya etildi.
'Moskva viloyatidagi Ozarbayjon diasporasi rahbari Rossiya fuqaroligidan mahrum qilindi'ning rasmi
Dunyo 04.07.2025 21:20
Moskva viloyatidagi Ozarbayjon diasporasi rahbari Rossiya fuqaroligidan mahrum qilindi
Qaror nima bilan bog‘liqligi haqidagi savolga Ibrohimov Ozarbayjonga borgach, izoh berishini bildirgan.
'Farg‘onadan Qozonga uchuvchi aviareys kechiktirildi'ning rasmi
Dunyo 04.07.2025 20:28
Farg‘onadan Qozonga uchuvchi aviareys kechiktirildi
Bunga Qozon shahri havo hududining yopilishi sabab bo‘lgan.
'Polshaning Kiyevdagi konsulxonasi Rossiya hujumi vaqtida zarar ko‘rdi'ning rasmi
Dunyo 04.07.2025 19:36
Polshaning Kiyevdagi konsulxonasi Rossiya hujumi vaqtida zarar ko‘rdi
Shuningdek, Polsha TIB vaziri Trampdan Ukrainaga zenit o‘q-dorilar yetkazib berishni to‘xtatmasligini so‘ragan.

The unit's soldiers underwent special training in the USA last year.
Taiwan has launched a new military unit based on the HIMARS high mobility missile systems purchased from the US. The official opening ceremony took place on July 4th at the Army's 58th Artillery Command. Defense Minister Wellington Koo participated in the event, according to "zamon.uz .
In total, Taiwan has ordered 29 HIMARS systems, 11 of which were delivered last year. These systems are capable of launching six 227 mm caliber rockets or one tactical missile. Minister Koo emphasized that the country's defense capability and the precision of missile strikes would only increase through this technology.
The unit's military personnel underwent specialized training in the US last year. They gained experience in assembling missile systems, managing ammunition, and using mobile launch platforms.
According to Koo, this new HIMARS unit received a positive evaluation during a recent inspection. He also expressed hope for its successful participation in the Han Kuang 41 military exercises set to take place at the end of July.