Indoneziyaning Bali oroli sohillarida kecha, 2 iyul kuni mahalliy vaqt bilan kechqurun yirik dengiz halokati sodir bo‘ldi.
Sharqiy Yavadan Baliga harakatlanayotgan yo‘lovchi parom cho‘kib ketdi.
Hodisa oqibatida kamida to‘rt kishi halok bo‘lgani tasdiqlandi, yana o‘nlab fuqarolar bedarak yo‘qolgani aytilmoqda.
Mahalliy qutqaruv xizmatlari ma’lumotlariga ko‘ra, halokatga uchragan parom bortida jami 65 nafar inson bo‘lgan — ulardan 53 nafari yo‘lovchi va 12 nafari ekipaj a’zolari.
Politsiyaning rasmiy bayonotiga ko‘ra, hozirgacha 23 kishi qutqarilgan, to‘rt kishi esa halok bo‘lgan. Qutqaruv ishlari hozirda ham davom etmoqda.
Bedarak yo‘qolganlarni qidirish uchun mahalliy politsiya, qutqaruvchilar va dengiz himoya xizmati jalb qilingan.
Voqea parom Yava orolidan yo‘lga chiqqanidan taxminan 25 daqiqa o‘tib, ya’ni hali manzilga yetmasdan ro‘y bergan.
Paromda shuningdek, yuk mashinalari va boshqa transport vositalari ham bo‘lgani qayd etilmoqda.
Mahalliy OAVning yozishicha, halokatdan bir necha daqiqa oldin kema ekipaji dvigatelda texnik nosozlik yuzaga kelganini ma’lum qilgan.
Ammo bu aniq halokat sababi sifatida hozircha tasdiqlanmagan.
Ayni paytda rasmiylar halokat sabablarini o‘rganmoqda. Mutaxassislar ehtimoliy texnik muammo, ob-havo sharoiti yoki inson omilini ham istisno qilmayapti.
Ma’lumot o‘rnida, ushbu yo‘nalish — Yava va Bali orollari orasidagi parom qatnovi — mahalliy aholi va savdo-sotiq bilan shug‘ullanuvchi fuqarolar tomonidan keng foydalaniladigan sayohat yo‘li hisoblanadi.

Yesterday, July 2nd, in the evening local time, a major maritime disaster occurred off the coasts of Bali Island, Indonesia.
A passenger ferry traveling from East Java to Bali sank.
As a result of the incident, at least four people have been confirmed dead, and dozens of citizens are reported missing.
According to local rescue services, there were a total of 65 people on board the ill-fated ferry - 53 passengers and 12 crew members.
According to an official police statement, 23 people have been rescued so far, while four have died. The rescue operations are still ongoing.
Local police, rescuers, and maritime defense services have been involved in the search for the missing.
The event occurred approximately 25 minutes after the ferry departed from the island of Java, i.e., before it reached its destination.
It is also noted that the ferry was carrying trucks and other vehicles.
According to local media reports, a few minutes before the disaster, the ship's crew reported a technical malfunction in the engine.
However, this has not yet been confirmed as the definitive cause of the disaster.
Currently, officials are investigating the causes of the accident. Experts are not ruling out a possible technical problem, weather conditions, or human factor.
For your information, the ferry route between Java and Bali Islands is widely used by the local population and citizens involved in trade.