Mazkur holat yuzasidan 71,4 million so‘m miqdorida jarima qo‘llanilgan.
Qayd etilishicha, Jizzax viloyati Zomin tumanida joylashgan “L. B.” MCHJga qarashli avtomobillarga yoqilg‘i quyish shoxobchasida neft mahsulotlarini tarqatish talablariga rioya etilishi yuzasidan o‘rganish o‘tkazilgan.
O‘rganish davomida ushbu AYOQSHdagi yoqilg‘i tarqatish ustunlarining navbatdagi davlat qiyoslov ko‘rigidan o‘tkazish muddatiga amal qilinmasdan iste’molchilarga neft mahsulotlari sotilayotganligi aniqlangan.
Mazkur holat yuzasidan O‘zbekiston Respublikasining 940-sonli qonunining 43-moddasiga ko‘ra, ushbu AYOQSHga nisbatan 71,4 million so‘m (realizatsiya qilingan avtobenzin qiymatining 50 foizi) miqdorida jarima qo‘llanilgan.

It is noted that a study was conducted on the compliance with the distribution requirements of petroleum products at the fuel station belonging to “L. B.” LLC, located in the Zomin district of Jizzakh region.
During the investigation, it was discovered that at this gas station, petroleum products were being sold to consumers without adhering to the deadlines for the next state calibration of the fuel distribution columns.
In this regard, under Article 43 of Law No. 940 of the Republic of Uzbekistan, a fine of 71.4 million Uzbek som (equivalent to 50 percent of the realized value of the sold gasoline) was imposed on this gas station.