Endilikda davlat xizmatiga birinchi marta qabul qilingan davlat xizmatchilari bilan mehnat shartnomasi dastlab bir yil muddatga tuziladi va keyinchalik faoliyatining ijobiy natijalariga ko‘ra mehnat shartnomasi nomuayyan muddatga uzaytiriladi. Bu haqda kecha, 19 iyun kuni qabul qilingan “Davlat fuqarolik xizmatini yangi yondashuvlar asosida tashkil etish hamda professional va natijadorlikka yo‘naltirilgan davlat xizmatchilari korpusini shakllantirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi Prezident farmonida so‘z boradi.
Unga muvofiq 2026 yil 1 yanvardan boshlab davlat xizmatiga birinchi marta qabul qilingan davlat xizmatchilari bilan mehnat shartnomasi dastlab bir yil muddatga tuziladi va keyinchalik faoliyatining ijobiy natijalariga ko‘ra mehnat shartnomasi nomuayyan muddatga uzaytiriladi.
Shuningdek, davlat xizmatiga birinchi marta qabul qilingan davlat xizmatchilari majburiy “Davlat xizmatiga kirish” maxsus kurslarini va keyinchalik har uch yilda kamida bir marotaba malaka oshirish kurslarini o‘taydi hamda mazkur kurslarning yakunlari bo‘yicha ularning nazariy bilim va ko‘nikmalari diagnostikadan o‘tkaziladi.
Diagnostikada davlat xizmatchilarining tegishli soha va tarmoq bo‘yicha bilim darajasi, hujjatlarni tuzish va davlat tilida ish yuritish ko‘nikmalari, tahliliy, rahbarlik va kommunikativlik malakalari, kompyuter savodxonligi, qonunchilikdagi yangiliklarni, O‘zbekiston tarixi va xorijiy tillarni o‘zlashtirgani, umumiy eruditsiyasi, psixologik diagnozi va intellektuallik koeffitsiyenti (IQ) kabi ko‘rsatkichlari baholanadi.
Diagnostika va faoliyat samaradorligi (KPI) natijalari Xodimlarning kasbiy kompetensiyalari rivojlanishini uzluksiz onlayn monitoring qilish tizimida (keyingi o‘rinlarda Monitoring tizimi) yig‘iladi va tahlil qilinadi. Monitoring tizimi tahlili natijalariga ko‘ra, xodimning mavjud bilim va ko‘nikmalarini kasbiy rivojlantirish xaritasi – portfoliosi yaratiladi.
Bundan tashqari, kasbiy rivojlantirish xaritasi asosida davlat xizmatchisi rivojlantirishi lozim bo‘lgan “yumshoq” va “qattiq” ko‘nikmalari bo‘yicha majburiy malaka oshirish, shu jumladan, mustaqil ta’lim olish dasturini o‘taydi.
Vazirlik va idoralar tomonidan xodimlarni xorijda o‘qitish, tayyorlash, malakasini oshirish hamda stajirovkasini tashkil etish, shu jumladan, grantlar yoki donorlar mablag‘lari hisobiga amalga oshirilayotgan loyihalar doirasida davlat xizmatchilarini o‘qitish, tayyorlash, malakasini oshirish hamda stajirovkasi bilan bog‘liq tadbirlar majburiy tartibda Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi bilan kelishilgandan so‘ng amalga oshiriladi.

From now on, when hiring civil servants for the first time, the labor contract will initially be drawn up for one year, and then, based on the positive results of their activities, the labor contract will be extended for an indefinite period. This is stated in the Presidential decree adopted yesterday, June 19, on "Organizing the civil service based on new approaches and forming a corps of state servants oriented towards professionalism and effectiveness".
In accordance with this, starting from January 1, 2026, when hiring civil servants for the first time, the labor contract will initially be drawn up for one year, and then, based on the positive results of their activities, the labor contract will be extended for an indefinite period.
Furthermore, civil servants being hired for the first time are required to take special "Introduction to the Civil Service" courses and then, at least once every three years, to take professional development courses. Following these courses, their theoretical knowledge and skills will be diagnosed.
In the diagnosis, the level of knowledge of civil servants in the relevant area and sector, their skills in drafting documents and in conducting business in the state language, analytical, leadership and communication skills, computer literacy, awareness of the latest changes in legislation, knowledge of Uzbek history and foreign languages, general erudition, psychological diagnosis, and intellectual quotient (IQ) are assessed.
The results of diagnostics and effectiveness of activities (KPI) are collected and analyzed in the Continuous Online Monitoring System of Employees’ Professional Competencies Development (hereinafter referred to as the Monitoring System). Based on the analysis by the Monitoring System, a portfolio - a roadmap for the development of the existing knowledge and skills of an employee is created.
In addition, based on the professional development roadmap, the civil servant will undergo mandatory professional development, including independent learning programs, on the "soft" and "hard" skills that need development.
Ministries and agencies are required to organize training, improvement of qualifications, and internships for employees abroad, including projects funded by grants or donors, only after coordination with the Civil Service Development Agency.