Rossiya va Finlyandiya olimlarining qo‘shma tadqiqoti natijalariga ko‘ra, insoniyat 40 yil ichida yangi kichik muzlik davriga duch kelishi mumkin. Bu haqida zamon.uz ilmiy “Geosciences” jurnalida e’lon qilingan maqolaga tayanib ma’lumot berdi.
Tadqiqot Rossiya Fanlar akademiyasining Kola ilmiy markazi hamda Finlyandiya tabiiy resurslar instituti mutaxassislari tomonidan olib borilgan. Olimlar daraxt halqalarining 7600 yillik xronologiyasini chuqur o‘rgandilar va sun’iy intellektdan foydalangan holda Yerdagi iqlim tsikllarini tahlil qilishgan. Ularning hisob-kitoblariga ko‘ra, 2063–2073 yillar oralig‘ida global sovish davri boshlanishi ehtimoli katta.
Mutaxassislar bu jarayonning asosiy sabablarini quyosh faolligining kamayishi va vulqon faolligining kuchayishi bilan bog‘lashmoqda. Quyoshdagi jarayonlar global haroratga kuchli ta’sir ko‘rsatadi. Ayniqsa, quyosh dog‘larining kamayishi Yer atmosferasiga yetib keladigan energiya miqdorini pasaytiradi.
Shuningdek, global isish jarayonini vaqtincha sekinlashtiruvchi bu omil, uzoq muddatda insoniyatga yangi iqlim muammolarini keltirib chiqarishi mumkin. Muzlik davrlar Yer tarixida har 300–400 yilda qaytarilib turadi va bu navbatdagi bosqich sifatida ko‘rilmoqda.

According to the results of joint research by scientists from Russia and Finland, humanity could face a new minor ice age within the next 40 years. This information was reported based on an article published in the scientific journal “Geosciences” by zamon.uz here.
The research was conducted by specialists from the Russian Academy of Sciences' Kola Science Centre and the Natural Resources Institute of Finland. The scientists deeply studied the 7600-year chronology of tree rings and analyzed Earth's climate cycles using artificial intelligence. According to their calculations, there is a high probability that a global cooling period could begin between 2063–2073.
The experts link the main reasons for this process to a decrease in solar activity and an increase in volcanic activity. Solar processes have a significant impact on global temperature. In particular, a reduction in sunspots decreases the amount of energy reaching the Earth's atmosphere.
This factor, which temporarily slows down the global warming process, could lead to new climate problems for humanity in the long term. Ice ages recur in the Earth's history every 300–400 years, and this is seen as the next phase.