Xabarlarda aytilishicha, Ukraina tomonidan faqat dron hujumlari emas, balki "jiddiyroq provokatsiyalar" ham tayyorlanayotgani haqida iddaolar mavjud.
Ma’lumotlarga ko‘ra, prezident Vladimir Putin Rossiya Mudofaa vazirligiga javob zarbalari uchun aniq nishonlarni aniqlashni topshirgan. Bosh nishon sifatida Kiyev ko‘rsatilgan.
Moskvaning ehtimoliy javobi “nihoyatda kuchli” bo‘lishi aytilmoqda. «Oreshnik» tizimidan foydalanish ehtimoli ham muhokamada. Shuningdek, rossiya ommmavit axborot vositalari Ukraina 8—10 may kunlariga taklif etilgan uch kunlik o‘t ochishni to‘xtatish tashabbusini rad etishi mumkinligiga ishonmoqda.
Ukraina rasmiylari avvalroq Moskvadagi paradga to‘g‘ridan to‘g‘ri hujum qilish rejalashtirilmayotganini bildirgan bo‘lsada, Rossiyaning boshqa hududlariga hujum ehtimolini istisno etmagan. Prezident Vladimir Zelenskiy va ofis rahbari Andriy Yermak G‘alaba paradiga zarba berilishi mumkinligi haqidagi taxminlarga bevosita izoh bermagan.

According to mass media reports in Russia, if Ukraine attacks the Victory Parade in Moscow on May 9, Russia is considering striking back at Kyiv with the help of a weapon system called «Oreshnik». This was reported by zamon.uz here.
Reports indicate that Ukraine is preparing not only drone attacks but also "more serious provocations".
According to the information, President Vladimir Putin has instructed the Russian Defense Ministry to identify specific targets for counter-strikes. Kyiv is indicated as the main target.
Moscow's possible response is said to be "extremely strong". The use of the «Oreshnik» system is also under discussion. Furthermore, Russian mass media believe that Ukraine might reject the proposal for a three-day ceasefire from May 8 to 10.
Although Ukrainian officials have previously stated that there is no plan to directly attack the parade in Moscow, they have not ruled out the possibility of attacks on other regions of Russia. President Volodymyr Zelensky and his chief of staff, Andriy Yermak, have not directly commented on the speculations regarding a possible strike on the Victory Parade.