Maktablarda suv ta’minoti, sanitariya va gigiyenasi bo‘yicha baholash tizimi yo‘lga qo‘yiladi
'Maktablarda suv ta’minoti, sanitariya va gigiyenasi bo‘yicha baholash tizimi yo‘lga qo‘yiladi'ning rasmi
“Sog‘liqni saqlash va ta’lim tashkilotlarida ichimlik suvi hamda sanitariya-gigiyena infratuzilmasini kengaytirishga qaratilgan "Toza ko‘llar" dasturini amalga oshirish chora-tadbirlari to‘g‘risida” gi Hukumat qarori (297-son, 06.05.2025 y.) qabul qilindi. Bu haqda Adliya vazirligi xabar berdi.
Qarorga ko‘ra, "Toza qo‘llar" dasturi doirasida sog‘liqni saqlash va ta’lim tashkilotlarida:
• sanitariya-gigiyena vositalari bilan yetarli miqdorda ta’minlanadi;
•  ichimlik suvi ta’minoti va sanitariya-gigiyena obyektlari (hojatxona) infratuzilmasi yaxshilanadi, ular binoning ichki qismida joylashtiriladi;
• aholi, jumladan, bolalar o‘rtasida shaxsiy gigiyena odatlarini shakllantirish va unga rioya qilish bo‘yicha targ‘ibot ishlari amalga oshiriladi.
Davlat sarmoyalarini boshqarish geoportali ma’lumotlaridan foydalangan holda umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarining sanitariya-gigiyena infratuzilmalarini yaxshilash bo‘yicha manzilli dastur shakllantiriladi.
Shuningdek, umumiy o‘rta ta’lim tashkilotlarini xalqaro tajriba asosida suv ta’minoti, sanitariya va gigiyenaning "Uch yulduzli yondashuv" metodikasi asosida baholash tizimi yo‘lga qo‘yiladi.
Jamiyat Bugun 11:13
'Toshkentda “102”ga Trump ustidan qo‘ng‘iroq qilgan fuqaro jarimaga tortildi'ning rasmi
Toshkentda “102”ga Trump ustidan qo‘ng‘iroq qilgan fuqaro jarimaga tortildi
'Andijonda 23 yoshli qiz ko‘prikdan o‘zini tashlamoqchi bo‘ldi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 06:21
Andijonda 23 yoshli qiz ko‘prikdan o‘zini tashlamoqchi bo‘ldi
'Эрондаги намойишларда ўзбекистонликлар жабрланмаган — ТИВ'ning rasmi
Jamiyat Bugun 06:08
Эрондаги намойишларда ўзбекистонликлар жабрланмаган — ТИВ
O‘zbekiston TIV Eron hududida davom etayotgan norozilik namoyishlarida mamlakat fuqarolari jabrlanganligi haqida ma’lumot yo‘qligini bildirdi.

“The Government decree on the implementation of measures for the "Pure Hands" program aimed at expanding drinking water and sanitary-hygiene infrastructure in healthcare and educational institutions” (No. 297, dated 06.05.2025) was adopted. The Ministry of Justice reported this.
According to the decree, within the framework of the "Pure Hands" program, healthcare and educational institutions will be:
- adequately supplied with sanitary-hygiene products;
- provided with improvements in drinking water supply and sanitary-hygiene facilities (toilets) infrastructure, which will be located within the buildings;
- engaged in promotional activities to form and encourage adherence to personal hygiene habits among the population, including children.
A targeted program for improving the sanitary-hygiene infrastructure of general secondary education institutions will be formulated using the state investment management geoportal data.
Furthermore, a system for assessing general secondary education institutions based on the international experience with the "Three Star Approach" methodology for water supply, sanitation, and hygiene will be established.