Unga ko‘ra, Toshkent shahrida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 3-8 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-17 daraja, kunduzi 33-35 daraja issiq bo‘ladi.
Qoraqalpog‘iston Respublikasi va Xorazm viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 13-18 daraja, kunduzi 32-37 daraja issiq bo‘ladi.
Buxoro va Navoiy viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Toshkent, Sirdaryo, Jizzax va Samarqand viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 35-40 daraja issiq bo‘ladi.
Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatida havo biroz bulutli bo‘ladi, yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 5-10 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 15-20 daraja, kunduzi 30-35 daraja issiq bo‘ladi.
Respublikaning tog‘li hududlarida havo biroz bulutli bo‘ladi yog‘ingarchilik kutilmaydi. Shamol sharqdan 7-12 m/s tezlikda esadi. Harorat kechasi 10-15 daraja, kunduzi 20-25 daraja issiq bo‘ladi.

Today, the temperature will rise up to 40 degrees.
According to the forecast, the weather in Tashkent city will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 3-8 m/s. The temperature will be 15-17 degrees at night and 33-35 degrees during the day.
In the Republic of Karakalpakstan and Khorezm region, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 13-18 degrees at night and 32-37 degrees during the day.
In Bukhara and Navoi regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Tashkent, Syrdarya, Jizzakh, and Samarkand regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 30-35 degrees during the day.
In Qashqadaryo and Surkhandarya regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 35-40 degrees during the day.
In Andijan, Namangan, and Fergana regions, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 5-10 m/s. The temperature will be 15-20 degrees at night and 30-35 degrees during the day.
In the mountainous areas of the republic, the weather will be partly cloudy with no precipitation expected. The wind will blow from the east at a speed of 7-12 m/s. The temperature will be 10-15 degrees at night and 20-25 degrees during the day.