"O‘zsuvta'minot" va "Hududiy elektr tarmoqlari" olgan 10 mlrd.dan ortiq summani iste’molchilarga qaytardi
Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi tomonidan 200 mingdan ortiq iste’molchiga 50 milliard so‘mga yaqin mablag‘ qayta hisob-kitob qilinishi ta’minlandi.
'"O‘zsuvta'minot" va "Hududiy elektr tarmoqlari" olgan 10 mlrd.dan ortiq summani iste’molchilarga qaytardi'ning rasmi
Raqobat qo‘mitasi tomonidan “Raqobat to‘g‘risida”gi Qonun va boshqa qonunosti hujjatlarning talablariga rioya etilishini ta’minlash, narxlarning asossiz oshishining oldini olish, iste’molchilar huquqlarini himoya qilish va tabiiy monopoliya subyektlarini tartibga solish borasida bir qator tahlil va nazorat ishlari olib borilmoqda.
2024 yil davomida o‘tkazilgan o‘rganishlar natijasida, Raqobat qonunchiligi talablari buzilgan 400dan ortiq holatlar yuzasidan xo‘jalik yurituvchi subyektlarga nisbatan belgilangan tartibda ishlar qo‘zg‘atilgan.
Olib borilgan ishlar va Qo‘mita tomonidan berilgan ko‘rsatmalar natijasida 200 mingdan ortiq iste’molchilarga 50 milliard so‘mga yaqin mablag‘ qayta hisob-kitob qilinishi ta’minlandi.
Jumladan, "O‘ZSUVTA'MINOT" AJ tomonidan Vazirlar Mahkamasining 2010 yil 28 oktyabrdagi 239-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizomda nazarda tutilgan narx shakllantirish talablari buzilganligi aniqlandi. Buning natijasida "O‘ZSUVTA'MINOT" AJ tomonidan 7 mlrd so‘mga yaqin ortiqcha daromad olinganligi ma’lum bo‘lib, tegishli ko‘rsatma berildi va ijrosi ta’minlandi.
"HUDUDIY ELEKTR TARMOQLARI" AJ
Korxona va uning hududiy filiallari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining 2023 yil 29 dekabrdagi 722-sonli qarori bilan tasdiqlangan Nizom talablari buzilishi natijasida 5 mlrd so‘mga yaqin ortiqcha daromad olinganligi aniqlanib, iste’molchilar foydasiga qayta hisob-kitob qilish bo‘yicha tegishli ko‘rsatma berildi va ijrosi ta’minlandi.

The Competition Committee is conducting a series of analysis and control work to ensure compliance with the requirements of the Law on Competition and other regulatory documents, to prevent unreasonable price increases, to protect consumer rights, and to regulate the subjects of natural monopolies.
As a result of the studies conducted during 2024, more than 400 cases of violations of competition legislation have been identified, and proceedings have been initiated against business entities in accordance with the established procedure.
As a result of the conducted work and instructions given by the Committee, nearly 50 billion UZS were recalculated for the benefit of more than 200,000 consumers.
In particular, it was discovered that "O'ZSUVTA'MINOT" JSC violated the price formation requirements stipulated by the Regulation approved by the Decree No. 239 of the Cabinet of Ministers dated October 28, 2010. As a result, it was found that "O'ZSUVTA'MINOT" JSC had gained almost 7 billion UZS of excess income, appropriate instructions were given, and their execution was ensured.
"HUDUDIY ELEKTR TARMOQLARI" JSC
The enterprise and its regional branches, by violating the requirements of the Regulation approved by the Decree No. 722 of the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan dated December 29, 2023, were found to have gained almost 5 billion UZS of excess income. Appropriate instructions for recalculating in favor of the consumers were given, and their execution was ensured.