Malayziyadagi qadimiy qo‘lyozmalarning nusxalari O‘zbekistonga keltiriladi
Malayziyada Islom sivilizatsiyasi markazi direktori Firdavs Abduxoliqovga mamlakatimiz madaniy merosiga oid tarixiy qo‘lyozmalarning faksimile nusxalari topshirildi. Bular: Abu Rayhon Beruniyning "At-Tafhim" va Abulqosim Firdavsiyning Temuriylar davrida ko‘chirilgan "Shohnoma" asarlari. Islom tafakkuri va sivilizatsiyasi institutida tashkil etilgan tadbirda O‘zbekistonning Malayziyadagi elchisi Karomidin Gadoyev ham ishtirok etdi.
Markaz rahbari Firdavs Abduxoliqov qadimiy qo‘lyozmalar nusxalarini qabul qilish jarayoni haqida fikr bildirdi:
"Bugungi kunda O‘zbekistonda Prezidentimiz tashabbuslari bilan tarixiy merosimizni o‘rganish va insonparvarlik g‘oyalarini keng targ‘ib qilishga alohida e’tibor qaratilmoqda. Bundan sakkiz yil muqaddam davlatimiz rahbari farmonlariga binoan O‘zbekistondagi Islom sivilizatsiyasi markazi tashkil qilindi. Markazimizda O‘zbekiston zaminidan yetishib chiqqan buyuk allomalarning jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan hissasini aks ettirish, yurtimizda va xorijda saqlanayotgan O‘zbekistonga oid madaniy va ma’rifiy yodgorliklarni tadqiq etish ko‘zda tutilgan. Shuningdek, buyuk allomalarning jahon sivilizatsiyasiga qo‘shgan hissasini o‘rganish hamda madaniy yodgorliklarni tadqiq qilish borasida faol ishlar amalga oshirilmoqda. Bugun qabul qilingan qo‘lyozma nusxalari ham markazimiz ekspozitsiyasini yanada boyitadi".
Bu qo‘lyozmalar Islom sivilizatsiyasi markazining tarixiy ekspozitsiyasida namoyish etilishi kutilmoqda.
Ma’lumot uchun, o‘tgan yilning dekabr oyida Malayziyadagi Xalqaro Islom tafakkuri va sivilizatsiyasi instituti xuzuridagi Islom sivilizatsiyasi kutubxonasidan O‘zbekistonning madaniy merosiga oid tarixiy qo‘lyozmalar topilgani haqida xabar berilgandi.
Abu Rayhon Beruniy (973–1048) asarlari va ilmiy kashfiyotlari dunyo ilm-fani rivojiga katta hissa qo‘shgan. Uning 1197 yilda ko‘chirilgan "At-Tafhim" asari jahon ilm-fanida muhim manba sifatida e’tirof etilgan. Abulqosim Firdavsiyning "Shohnoma"si esa XV asrda Temuriylar davri kitobat san’ati an’analari asosida ko‘chirilgan. Asarda Kamoliddin Behzod miniatyura maktabiga xos elementlari aniqlangan.
'Fargʻonada umraga noqonuniy joʻnatmoqchi boʻlgan shaxs ushlandi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 17:10
Fargʻonada umraga noqonuniy joʻnatmoqchi boʻlgan shaxs ushlandi
Fuqarolarni turfirma orqali Umra ziyoratiga yuborishni va'da qilib, pul olmoqchi bo'lgan.
'Toshkentda 9 yoshli bola o‘limi ortidan ikki shifokor qamaldi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 16:50
Toshkentda 9 yoshli bola o‘limi ortidan ikki shifokor qamaldi
Toshkentdagi xususiy klinikada burun operatsiyasi paytida vafot etgan 9 yoshli bola ishi bo‘yicha sud hukmi e’lon qilindi.
'Murojaatlar bilan ishlash tizimi yangi bosqichga chiqariladi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 14:47
Murojaatlar bilan ishlash tizimi yangi bosqichga chiqariladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida aholi murojaatlari bilan ishlash tizimini takomillashtirish masalalariga bag‘ishlangan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
'Angrenda 14 yoshli qizni zo‘rlagan 4 kishi ozodlikdan mahrum qilindi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 14:20
Angrenda 14 yoshli qizni zo‘rlagan 4 kishi ozodlikdan mahrum qilindi
Bu haqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Obidov xabar berdi.
'Toshkent viloyati bog‘chalaridagi ommaviy zaharlanish bo‘yicha sud boshlandi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 12:24
Toshkent viloyati bog‘chalaridagi ommaviy zaharlanish bo‘yicha sud boshlandi
Бу ҳақда Олий суд матбуот котиби Азиз Обидов маълум қилди.
'O‘zbekistonda 37 nafar hokim yordamchisi qamaldi'ning rasmi
Jamiyat Bugun 11:02
O‘zbekistonda 37 nafar hokim yordamchisi qamaldi
2025 yilda respublika bo‘yicha hokim yordamchilariga nisbatan korrupsiyaga oid qator jinoyat ishlari ko‘rildi.

The director of the Center for Islamic Civilization in Malaysia, Firdavs Abdulkhaliqov, was presented with facsimile copies of historical manuscripts related to our country's cultural heritage. These include: "At-Tafhim" by Abu Rayhan al-Biruni and "Shahnameh" by Abulqasim Ferdowsi, copied during the Timurid era. The event was organized at the Institute of Islamic Thought and Civilization, with the participation of Karomidin Gadoev, the ambassador of Uzbekistan to Malaysia.
The head of the Center, Firdavs Abdulkhaliqov, commented on the process of accepting the copies of ancient manuscripts:
"Today, due to the initiatives of our President, special attention is being paid to the study of our historical heritage and the wide promotion of humanitarian ideas. Eight years ago, based on the decrees of the head of our state, the Center for Islamic Civilization in Uzbekistan was established. Our center aims to reflect the contributions of great scholars from the land of Uzbekistan to world civilization and to study the cultural and educational monuments related to Uzbekistan that are preserved both at home and abroad. Moreover, active work is being conducted on researching the contributions of these great scholars to world civilization and studying cultural monuments. The manuscript copies received today will further enrich the exposition of our center".
These manuscripts are expected to be displayed in the historical exposition of the Center for Islamic Civilization.
For your information, last December, historical manuscripts related to the cultural heritage of Uzbekistan were found at the library of the International Institute of Islamic Thought and Civilization under the Islamic Civilization Center in Malaysia.
The works and scientific discoveries of Abu Rayhan al-Biruni (973–1048) have made a significant contribution to the development of world science. His work "At-Tafhim", copied in 1197, is recognized as an important source in the world of science. The "Shahnameh" of Abulqasim Ferdowsi was copied in the 15th century based on the calligraphy traditions of the Timurid era. The work identifies elements characteristic of the Kamaliddin Behzad miniature school.