Ichki ishlar vazirligi xodimlari ko‘magida O‘zbekistonga xorijda ota-ona qaramog‘isiz qolgan 3 nafar bola olib kelindi, deb xabar bermoqda Ijtimoiy himoya milliy agentligi.
Ulardan bir nafari Rossiyadan, qolgan ikki nafari esa Xitoy hududidan keltirildi.
Agentlik voyaga yetmaganlarning oilalari va O‘zbekistondagi yaqin qarindoshlarini o‘rganib, ularning og‘ir turmush sharoitida qoldirilganini baholamoqda.
Keyinchalik ularga bolaning ehtiyojlaridan kelib chiqqan holda psixologik yordam, huquqiy maslahatlar, o‘qishga joylashtirish va boshqa xizmatlarni o‘z ichiga olgan kompleks ijtimoiy xizmatlar ko‘rsatiladi.
Ta’kidlanishicha, oktyabr oyi boshidan xorijda ota-ona qaramog‘idan mahrum bo‘lgan 11 nafar bola mamlakatga qaytarilgan. Yaqin kunlarda RFdan yana bir guruh bolalar olib kelinishi rejalashtirilmoqda.

With the help of the Ministry of Internal Affairs employees, 3 children who were left without parental care abroad have been brought back to Uzbekistan,reports the National Agency for Social Protection.
One of them is from Russia, while the other two were brought from the territory of China.
The Agency is assessing the situation of the minors, researching their families and close relatives in Uzbekistan, and their dire living conditions.
Later, they will be provided with comprehensive social services based on the needs of the child, including psychological support, legal advice, placement in education, and other services.
It is noted that since the beginning of October, 11 children deprived of parental care abroad have been returned to the country. In the coming days, a group of children from the Russian Federation is planned to be brought back.