Бу ҳақда Молия ва иқтисодиёт вазирлиги хабар берди.
Мазкур жараён 1 февраль куни бошланган бўлиб, 20 февралга қадар давом этди. Ушбу давр мобайнида фуқаролар томонидан жами 21 049 та лойиҳа таклифи тақдим этилган.
Эндиликда жараённинг навбатдаги босқичи – лойиҳаларни саралаш ишлари бошланади. Ушбу босқич 21 февралдан 7 мартга қадар давом этади. Саралаш жараёнида тақдим этилган ташаббусларнинг белгиланган мезон ва талабларга мувофиқлиги ва амалга ошириш имконияти ўрганилади.
Саралашдан муваффақиятли ўтган лойиҳалар кейинги босқич – овоз бериш жараёнига қўйилади. Овоз бериш натижаларига кўра энг кўп қўллаб-қувватланган ташаббуслар молиялаштирилади ва амалиётга жорий этилади.
“Ташаббусли бюджет” дастури аҳоли фаоллигини ошириш, ҳудудлардаги муаммоларни бевосита фуқаролар иштирокида ҳал этиш ҳамда буджет маблағларидан фойдаланишда очиқлик ва шаффофликни таъминлашга қаратилган.