Мўғулистонда “дузд” деб номланган ўта совуқ қиш январь ойида мамлакатнинг ғарбий ва Марказий Оврхангай вилоятида 26 300 дан ортиқ чорва молларини нобуд қилди. Бу ҳақда “Central Asia” хабар берди.
Мамлакат Миллий статистика бошқармасининг 12 февралдаги маълумотига кўра, Мўғулистоннинг 21 вилоятидан камида 11 таси “дузд”нинг оқибатларидан жабр кўрган.
Чорвачилик Мўғулистон иқтисодиётининг асосий устунларидан бири бўлиб, мамлакат кўчманчи аҳолисининг қарийб 40 фоизи шу соҳага боғлиқ. Шунга қарамай, қаттиқ ва узоқ қиш туфайли ҳар йили кўплаб чорва моллари йўқотилади.
Миллий статистика бошқармаси маълумотига кўра, 2025 йил охирига келиб, Мўғулистонда 58,1 миллион чорва моллари рўйхатга олинган.
Эслатиб ўтамиз, шу кунларда минтақадаги бошқа давлатларда ҳам экстремал об-ҳаво оқибатлари сезилмоқда: аввалроқ Афғонистонда кучли қор бўронлари камида 61 киши ҳалок бўлиши ва 110 киши жароҳат олишига олиб келгани хабар қилинган эди.

In Mongolia, an extremely cold winter called "dzud" killed more than 26,300 livestock in the country's western and central Uvurkhangai province in January. This was reported by "Central Asia".
According to a report by the country's National Statistical Office on February 12, at least 11 of Mongolia's 21 provinces have suffered the consequences of the "dzud".
Livestock is one of the main pillars of Mongolia's economy, with almost 40% of the country's nomadic population dependent on this sector. Nevertheless, due to severe and prolonged winters, many livestock are lost every year.
According to the National Statistical Office, by the end of 2025, 58.1 million livestock were registered in Mongolia.
We remind you that these days, extreme weather consequences are also being felt in other states in the region: earlier it was reported that severe snowstorms in Afghanistan led to the death of at least 61 people and injuries to 110 others.