Пойтахт ва унинг атрофидаги иссиқхоналарни табиий газ билан барқарор таъминлаш бўйича юир қатор таклифлар ишлаб чиқилади. Президент қарори билан янги чоралар эълон қилинди.
'1 декабрдан AI-80 бензини сотувдан олиб ташланади'ning rasmi
Президентнинг 18 ноябрдаги қарорига биноан, аҳолини сифатли ва экологик тоза ёқилғи билан таъминлаган ҳолда АИ-80 бензинини АЁҚШларда сотишни олдини олиш бўйича қатъий назорат ўрнатилади.
Шунингдек, ушбу қарор асосида, яна бир қатор чоралар белгиланмоқда:
-республикада 18 та дендрология ва 15 та ботаника боғларини ташкил этишни назарда тутувчи норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаси ишлаб чиқилади;
-қурилиш учун ажратилган объектларда қурилиш бошланишидан олдин қурувчи ташкилотлар томонидан фон мониторинг станциялари ва онлайн камералар ўрнатилади;
-Тошкент шаҳар ўрмон хўжалигини ташкил этилади;
-пойтахт ва унинг атрофидаги иссиқхоналарни табиий газ билан барқарор таъминлаш бўйича таклифлар ишлаб чиқилади;
-Тиғиз вақтларда шаҳарда юк машиналари ҳаракати чекланади;
-Биноларни лойиҳалашда шамол йўналиши ва тезлигини инобатга олиш талаби қўйилади;
-Дарахт ва буталарни санитария мақсадида кесиш ёки кесмаслик ҳақидаги қарорлар коллегиал овоз бериш орқали қабул қилинади.

Based on the President's decree of November 18, strict control will be established to prevent the sale of AI-80 gasoline at gas stations while ensuring the population is supplied with high-quality and environmentally clean fuel.
Furthermore, based on this decree, a number of other measures are being defined:
- A draft regulatory-legal document will be developed, providing for the organization of 18 dendrological and 15 botanical gardens in the republic;
- At facilities allocated for construction, construction organizations will install background monitoring stations and online cameras before the start of construction;
- The Tashkent City Forestry Department will be organized;
- Proposals will be developed for the stable supply of greenhouses in the capital and its surroundings with natural gas;
- The movement of trucks in the city will be restricted during peak hours;
- A requirement will be set to consider wind direction and speed when designing buildings;
- Decisions on whether to cut or not cut trees and shrubs for sanitary purposes will be made through collegial voting.