Скутер ва мопедлар иштирокидаги ЙТҲларда 53 киши ҳалок бўлди
Ҳозирда 130 минг нафарга яқин ёшлар велосипед, мопед ва скутерлар орқали курьерлик хизмати билан шуғулланмоқда.
'Скутер ва мопедлар иштирокидаги ЙТҲларда 53 киши ҳалок бўлди'ning rasmi
Жорий йилнинг 8 ойи давомида скутерлар иштирокидаги ЙТҲларда 50 дан зиёд одам ҳалок бўлган.
Билдирилишича, ушбу давр мобайнида скутер ва мопед сингари транспорт воситалари иштирокида 300 дан ортиқ йўл-транспорт ҳодисаси содир этилиб, 53 нафар фуқаро вафот этган, 259 таси тан жароҳати олган.
2025 йилнинг 1 октябргача мопед ва скутер ҳайдовчилари ҳайдовчилик гувоҳномасига эга бўлиши, ушбу транспорт воситалари эса давлат рўйхатидан ўтган бўлиши лозим.
Бунда двигателининг иш ҳажми 25 см ва ундан ортиқ, лекин 50 см дан ошмайдиган, шунингдек, электр двигателининг қуввати 0,25 киловатт ва ундан ортиқ, бироқ 4 киловаттдан ошмайдиган, конструктив тезлиги соатига 25 километр ва ундан ортиқ, лекин 50 километрдан ошмайдиган транспорт воситалари, яъни мопед ва скутерлар учун алоҳида давлат рақами белгилари олиниши ҳамда давлат рўйхатидан ўтказилиши керак.
Аввалроқ Халқ демократик партияси ушбу қарорга қарши чиққанди. Таъкидланишича, ҳозирда 130 минг нафарга яқин ёшлар велосипед, мопед ва скутерлар орқали курьерлик хизмати билан шуғулланмоқда. Уларнинг асосий даромади шу соҳа орқали шаклланади.
Жамият Бугун 04:35
Бекободдаги “Фарҳод” чегара божхона постида қиймати 1 млрд сўмдан ошиқ дори воситаларининг ноқонуний олиб чиқилишига чек қўйилди.

53 people were killed in road accidents involving scooters and mopeds.
Currently, close to 130,000 young people are engaged in courier services using bicycles, mopeds, and scooters.
Image of '53 people were killed in road accidents involving scooters and mopeds.'
More than 50 people were killed in traffic accidents involving scooters during the 8 months of this year.
It is reported that during this period, more than 300 road traffic accidents involving vehicles such as scooters and mopeds occurred, resulting in 53 citizen fatalities and 259 people sustaining bodily injuries.
By October 1, 2025, moped and scooter riders must possess a driver's license, and these vehicles must be registered with the state.
For vehicles with an engine displacement of 25 cc and above, but not exceeding 50 cc, as well as an electric motor power of 0.25 kilowatts and above, but not exceeding 4 kilowatts, and a design speed of 25 kilometers per hour and above, but not exceeding 50 kilometers per hour, namely mopeds and scooters, specific state license plates must be obtained and they must be registered with the state.
Previously, the People's Democratic Party opposed this decision. It was emphasized that currently about 130,000 young people are engaged in courier services using bicycles, mopeds, and scooters. Their main income is formed through this sector.
Image of 'A person who kept psychotropic and herbal substances in a residence in Syrdarya was exposed.'
A person who kept psychotropic and herbal substances in a residence in Syrdarya was exposed.
A criminal case has been initiated based on the state of the corpse.
Image of 'In Uzbekistan, it is possible to check the legality of houses under construction on an online map.'
Society Today 13:24
In Uzbekistan, it is possible to check the legality of houses under construction on an online map.
An online map has been launched to obtain information about facilities under construction in Uzbekistan.