Кеча, 9 сентябрь куни Саида Мирзиёева судьялар билан учрашув ўтказди. Бу ҳақда у ўзининг ижтимоий тармоқлардаги саҳифасига ёзди.
“Олий суд биносида мамлакатимиз судьялар ҳамжамияти билан конструктив учрашув бўлиб ўтди. Унда барча даражадаги раҳбарлар ва судьялар иштирок этди”, —дея ёзган Саида Мирзиёева.
Шунингдек, у президент Администрацияси олдига қўйилган бешта устувор вазифада суд ислоҳоти муҳим ўрин тутишини, саккиз йил давомида давлат раҳбарининг ташаббуси билан одил судлов соҳасидаги энг намунали хорижий тажрибани ўз ичига олган кенг кўламли ўзгаришлар амалга оширилганини билдиради.
“Президентимизнинг суд тизимини сунъий интеллект асосида рақамлаштириш, судларга енгиллик яратиш мақсадида низосиз масалаларни нотариусларга ўтказиш, судьяларни тайёрлашни такомиллаштириш тўғрисида яқинда қабул қилинган фармонлари ҳақида сўз юритдик. Бу соҳада эскирган таълим тизимининг ўрнини эгаллайдиган Одил судлов академияси ташкил этилди”,— дея қўшимча қилди у.

Alisher Usmonov congratulated the First Deputy Chairman of the Supreme Court on his appointment.
On the evening of September 9, Saida Mirziyoyeva held a meeting with judges. She wrote about this on her social media page.
"A constructive meeting with the judicial community of our country was held at the Supreme Court building. It was attended by leaders and judges of all levels," wrote Saida Mirziyoyeva.
She also noted that judicial reform holds an important place among the five priority tasks set before the Presidential Administration, and that over the past eight years, large-scale changes have been implemented, incorporating the best international experience in the field of fair justice, initiated by the head of state.
"We discussed the President's recent decrees on digitalizing the judicial system based on artificial intelligence, transferring non-contentious cases to notaries to facilitate the work of the courts, and improving the training of judges. In this area, the Academy of Fair Justice has been established, which will replace the outdated education system," she added.
In addition, Saida Mirziyoyeva congratulated Alisher Atakhanovich Usmanov on his appointment to the position of First Deputy Chairman of the Supreme Court.