Сурия Россия билан ҳамкорликда янги банкнотларни босиб чиқаради
Суриянинг муваққат ҳукумати деноминатсияланган миллий валютадаги банкнотларни муомалага чиқаришни режалаштирмоқда. Бу ҳақда “Реутерс” хабар берди.
Маълум қилинишича, “Гознак” Сурия учун илгари ҳам банкнотлар чоп этган.
Сурияда янги банкнотлар чиқарилади, кучсизланган фунтга ишончни тиклаш мақсадида ундан иккита ноль олиб ташланади.
Нашрнинг икки манбасининг сўзларига кўра, мамлакатнинг муваққат ҳукумати янги банкнотларни Россиянинг “Гознак” компанияси билан ишлаб чиқаришга келишиб олган. Уларнинг маълумотига кўра, тегишли битим жорий йилнинг июль ойи охирида Сурия делегациясининг Москвага ташрифи чоғида эришилган.
Шунингдек, 2024 йилда Сурияда ҳокимият алмашинуви юз берганди. Ўтган йилнинг ноябрь ойи охирида мухолифатнинг қуролли отрядлари Сурия армияси позицияларига ҳужум бошлади, мамлакатнинг иккинчи муҳим шаҳри Ҳалабни эгаллади ва 8 декабрь куни Дамашққа кирди. Башар Асад президентлик ваколатларини топширди ва мамлакатни тарк этди. Янги Сурия маъмурияти раҳбари Аҳмад аш-Шара жорий йилнинг 29 январида ўтиш даври президенти сифатида эълон қилинди.

Syria's interim government is planning to put into circulation banknotes in a denominated national currency. This was reported by “Reuters”.
It is reported that "Goznak" has previously printed banknotes for Syria.
New banknotes will be issued in Syria, with two zeros removed from the weakened pound in order to restore confidence in it.
According to two sources of the publication, the country's interim government has reached an agreement with Russia's "Goznak" company to develop the new banknotes. According to their information, the relevant deal was reached at the end of July of this year during a visit of a Syrian delegation to Moscow.
Also, a change of power occurred in Syria in 2024. At the end of November last year, armed detachments of the opposition launched an attack on the positions of the Syrian army, captured the country's second most important city, Aleppo, and entered Damascus on December 8. Bashar al-Assad handed over his presidential powers and left the country. Ahmad al-Shara, the head of the new Syrian administration, was proclaimed interim president on January 29 of this year.