Испанияда ўрмон ёнғинлари оқибатида камида тўрт киши ҳалок бўлди
Испанияда 7 августдан бери давом этаётган ўрмон ёнғинлари ҳануз тўлиқ бартараф этилгани йўқ. “Эуронеwс”нинг ёзишича, ёнғинлар оқибатида ҳозиргача 4 киши ҳалок бўлган, 37 киши ёнғинларга алоқадорликда гумонланиб қўлга олинган.
Энг оғир ҳолат Галисия автоном ҳудудида кузатилмоқда — бу ерда 155 минг гектар майдон ёниб кетган. Бу 2006 йилдан буён энг йирик кўламдаги ёнғин ҳисобланади.
Август ойи давомида бутун мамлакат бўйича 350 минг гектардан ортиқ майдон ёнғинлардан зарарланган.
Ҳозирда Испаниянинг турли ҳудудларида 21 та ёнғин ўчоғини бартараф этиш ишлари давом этмоқда.
Шимолий ҳудудларда испаниялик ўт ўчирувчиларга Германиядан келган мутахассислар ёрдам бермоқда.
Бош вазир Педро Санчес ёнғин жойига ташриф буюриб, ҳодисанинг сабаби иқлим ўзгариши ва кучли жазирама иссиқлик эканини таъкидлади.

In Spain, at least four people died as a result of forest fires.
The forest fires that have been ongoing in Spain since August 7 have not yet been fully extinguished. According to "Euronews," 4 people have died so far as a result of the fires, and 37 people have been arrested on suspicion of being connected to the fires.
The most severe situation is observed in the autonomous region of Galicia — 155 thousand hectares of land have burned here. This is considered the largest-scale fire since 2006.
Throughout the month of August, over 350 thousand hectares of land across the entire country have been damaged by fires.
Efforts to extinguish 21 fire hotspots are currently ongoing in various regions of Spain.
In the northern regions, experts from Germany are assisting Spanish firefighters.
Prime Minister Pedro Sanchez visited the fire site and emphasized that the cause of the incident is climate change and a severe heatwave.