Трамп Зеленский билан телефон орқали суҳбатлашди
АҚШнинг президенти Дональд Трамп Украина президенти Владимир Зеленский билан телефон орқали мулоқот қилди. Бу ҳақда Reuters ахборот агентлиги манбага таяниб хабар берди.
Президентлар ўртасидаги суҳбат тафсилотлари ҳозирча ошкор этилмади. Аммо бу суҳбат АҚШнинг махсус вакили Стивен Уиткофф Россия президенти Владимир Путин билан Москвада уч соатлик учрашув ўтказганидан сўнг бўлиб ўтди.
Россия президентининг ёрдамчиси Юрий Ушаков бу учрашувни “фойдали ва конструктив” деб баҳолади.
Трамп ўзининг Truth Social тармоғида Уиткофф ва Путин учрашуви “жуда самарали ўтганини” ва “муайян ютуқларга эришилганини” ёзди. Бироқ у бу борада аниқ тафсилотларни келтирмаган.
АҚШ Давлат котиби Марко Рубио эса Вашингтон Уиткоффнинг Москвага сафари юзасидан муҳокама ўтказишини ва тез орада бу борада баёнот берилишини айтди. “Баёнот ижобий бўлиши ҳам, салбий бўлиши ҳам мумкин”, — деди у.
Reuters манбасининг аниқлик киритишича, АҚШ 8 август, жума куни Россияга қарши иккиламчи санкциялар жорий этишни режалаштирмоқда.

The details of the conversation between the presidents have not been disclosed yet.
The details of the conversation between the presidents have not yet been disclosed. However, this talk took place after U.S. special envoy Stephen Wittekopf held a three-hour meeting in Moscow with Russian President Vladimir Putin.
Russian presidential aide Yuri Ushakov described the meeting as "useful and constructive."
Trump wrote on his Truth Social network that the Wittekopf-Putin meeting was "very productive" and that "certain achievements were made." However, he did not provide specific details on the matter.
U.S. Secretary of State Marco Rubio said Washington would discuss Wittekopf's trip to Moscow and that a statement on the matter would be issued soon. "The statement could be positive or negative," he said.
According to Reuters' source, the U.S. plans to impose secondary sanctions against Russia on Friday, August 8.