Наманганда халқаро террористик ташкилот тарафдорларидан иборат яширин гуруҳ фош этилди
Гуруҳ раҳбари Истанбулда махсус "ҳужра"да диний сабоқ олган ва шундан сўнг отасини "кофир" деб эълон қилган.
'Наманганда халқаро террористик ташкилот тарафдорларидан иборат яширин гуруҳ фош этилди'ning rasmi
Наманган шаҳрида Давлат хавфсизлик хизмати ва ички ишлар органлари ҳамкорлигида ўтказилган тезкор тадбирда халқаро террористик ташкилот – “Ислом Давлати Хуросон Вилояти” тарафдорларидан иборат ноқонуний гуруҳнинг фаолияти фош этилди. Бу яширин "жамоат"ни ташкил қилган шахс ва унинг аъзолари террористик ғояларни тарғиб қилиб келгани аниқланган. Бу ҳақда ДХХнинг ахборот хизмати хабар берди.
Хабарга кўра, гуруҳнинг 16 нафар аъзоси яшаган манзилларда тинтув ўтказилиб, 37 та мобил телефон, 51 дона ноширлиги кўрсатилмаган диний адабиёт, 40 та DVD диск, 4 та флеш-карта ҳамда бир нечта ноутбук ва планшетлар ашёвий далил сифатида олиб қўйилди. Суриштирув жараёнида маълум бўлишича, ушбу гуруҳ аъзолари халқаро террористик ташкилотларнинг ғоявий раҳнамоларидан ўрганган ҳолда "жиҳад" ва "шаҳидлик"ни тарғиб қилиб келган.
Шунингдек, гуруҳ етакчиси Телеграм мессенжерида 120 нафардан ортиқ аъзога эга виртуал каналлар очиб, у ерда экстремистик материаллар, “Ислом Давлати” атрибутлари ва радикал руҳдаги аудио-видео файлларни тарқатган. Улар ёшларни “шариат ҳукми” асосида жиҳодга ундаш ва мамлакатда олиб борилаётган сиёсий ҳамда диний ислоҳотларга қарши норозилик руҳида тарбиялашни мақсад қилган.
Аниқланишича, гуруҳ раҳбари 2022 йилда Туркиянинг Истанбул шаҳрида махсус "ҳужра"да диний сабоқ олган. Бу жараёндан сўнг унинг қарашлари кескин ўзгарган ва ҳатто отаси уни тўғри йўлга чақирмоқчи бўлганда, отасини ҳам "кофир" деб эълон қилган.
Ҳозирда гуруҳ ташкилотчиси ва 3 нафар фаол аъзоси устидан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан иш қўзғатилган ва улар қамоққа олинган. Қолган аъзолар бўйича ҳам суриштирув ишлари давом этмоқда.
'2027 йилдан бошлаб пенсия ва ғазначилик бўлимлари тугатилади'ning rasmi
Жамият 19.07.2025 20:23
2027 йилдан бошлаб пенсия ва ғазначилик бўлимлари тугатилади
Ўзбекистонда пенсия ва ғазначилик хизматлари рақамлаштирилаётгани боис қуйи бўғинлардаги ташкилотлар фаолияти босқичма-босқич тугатилади.
'Вазирлик Мурод Назаровнинг дарахт кесишга мораторийни бекор қилиш ҳақидаги таклифига қарши чиқди'ning rasmi
Жамият 19.07.2025 17:53
Вазирлик Мурод Назаровнинг дарахт кесишга мораторийни бекор қилиш ҳақидаги таклифига қарши чиқди
Экология вазирлиги ҳуқуқни сақлаш органларини Мурод Назаровнинг дарахт кесишга ёндашувларини текшириш ва тўлиқ тафтиш ўтказишга чақирган.

In Namangan, a secret group consisting of supporters of an international terrorist organization was exposed.
The group leader received religious lessons in a special "hujra" in Istanbul and later declared his father a "kafir."
Image of 'In Namangan, a secret group consisting of supporters of an international terrorist organization was exposed.'
In the city of Namangan, during a rapid operation conducted in collaboration between the State Security Service and internal affairs agencies, the activities of an illegal group consisting of supporters of the international terrorist organization – “Islamic State Khorasan Province” were exposed. It was established that the individual who formed this secret "community" and its members had been promoting terrorist ideologies. This was reported by the information service of the State Security Service.
According to the report, searches were conducted at the residences of the group's 16 members, resulting in the seizure of 37 mobile phones, 51 copies of unauthorized religious literature, 40 DVD discs, 4 flash cards, and several laptops and tablets as material evidence. During the interrogation process, it became known that the members of this group had been promoting "jihad" and "martyrdom" after studying the ideological guidelines of international terrorist organizations.
Furthermore, the group's leader had created virtual channels on the Telegram messenger with over 120 members, where extremist materials, attributes of the “Islamic State,” and audio-video files of a radical nature were distributed. Their goal was to incite youth to jihad under the “ruling of Sharia” and to cultivate discontent toward the political and religious reforms being carried out in the country.
It was revealed that the group's leader had received religious instruction in a special "cell" in Istanbul, Turkey, in 2022. After this process, his views drastically changed, and he even declared his own father a "kafir" (infidel) when his father tried to guide him back to the right path.
Currently, criminal cases have been initiated under the relevant articles of the Criminal Code against the group's organizer and three active members, and they have been detained. Investigations regarding the remaining members are ongoing.