НАТО бош котиби Россия делегациясини танқид қилди
НАТО бош котиби Марк Рютте бу йил Истанбулда бўлиб ўтган Украина-Россия музокаралари юзасидан Россия раҳбари Владимир Путинни танқид остига олди. Унинг айтишича, Россия музокараларга “жиддий одамлар”ни эмас, тарихчи олиб келган.
“Мен эслайман, қандай қилиб сиз [Доналд Трамп] Марко Рубио ва Стив Уиткофф билан бирга Истанбулдаги музокараларни ишга туширдингиз. Мен ўзим ҳам май ойида НАТО ишлари бўйича Туркияда эдим.
Биз ҳақиқатан ҳам украиналикларга босим ўтказдик ва улар жиддий делегация юборди. Аммо руслар қандайдир тарихчи билан келишди. У бизга 1250 йилдан бошлаб Россия тарихини тушунтира бошлади”, — дейди Рютте АҚШ собиқ президенти Доналд Трамп билан ўтказилган матбуот анжуманида.
Унинг ушбу танқидий сўзлари Россия президенти ёрдамчиси Владимир Мединскийга қаратилгани айтилмоқда. Мединский музокараларда Россия делегациясига бошчилик қилган ва тарих фанлари доктори ҳисобланади.
Эслатиб ўтамиз, июнь ойида ҳам Рютте музокараларга Мединский эмас, Путиннинг ўзи келиши кераклигини таъкидлаган эди. “У бу ерда аллақачон икки марта бўлди. У бизга XII асрдан бошлаб Россия ва Украина тарихини айтиб бермоқчи бўлади”, — деган эди НАТО раҳбари.

NATO Secretary General Mark Rutte criticized Russian leader Vladimir Putin regarding the Ukraine-Russia negotiations held in Istanbul this year. According to him, Russia did not bring "serious people" to the negotiations but instead brought a historian.
"I remember how you [Donald Trump] launched the negotiations in Istanbul together with Marco Rubio and Steve Witkoff. I was also in Turkey in May for NATO-related matters.
We really put pressure on the Ukrainians, and they sent a serious delegation. But the Russians came with some historian. He started explaining Russian history to us from the year 1250," Rutte said during a press conference with former U.S. President Donald Trump.
His critical remarks are said to be directed at Russian presidential aide Vladimir Medinsky. Medinsky led the Russian delegation in the negotiations and holds a doctorate in historical sciences.
It is worth noting that in June, Rutte also emphasized that Putin himself, not Medinsky, should have attended the negotiations. "He has already been here twice. He wants to tell us the history of Russia and Ukraine starting from the 12th century," the NATO leader said at the time.