Аввалроқ, эндиликда Вазирлар Маҳкамасининг тегишли қарори билан жинсини ўзгартирган фуқаролар исм-фамилиясини ҳам ўзгартириши мумкинлиги хабар қилинганди. Шунингдек, ижтимоий тармоқларда “жинсини ўзгартиришга рухсат берилди...”, “энди ким жинсини ўзгартирса, у фамилия, исм ва ота исмини ҳам ўзгартириши мумкин...” мазмунидаги хабарлар тарқалди. Адлия вазирлиги мазкур хабарлар ва қарор юзасидан тушунтириш берди.
Қайд этилишича, қонунчиликка мувофиқ боланинг туғилишини қайд этиш вақтида унинг жинсига оид маълумотлар тиббиёт муассасаси томонидан бериладиган тиббий гувоҳнома асосида ёзилади. Бироқ ҳар йили ўртача 5-6 нафар бола жинси ноаниқ ҳолатда туғилиши учраб туради, бунда дастлабки текширувлар боланинг жинсини “ўғил” ёки “қиз” деб кўрсатса-да, кейинчалик бола 5-10 ёш, айрим ҳолатларда эса 10-16 ёшдан ошганда боланинг жинси “ўғил” эмас “қиз” экани ёки аксинча “қиз” эмас “ўғил” экани аниқланмоқда.
Шу каби ҳолатларда тиббиёт муассасасининг хулосаси билан жинсга оид маълумотларга тузатиш киритилади.
Маълумот учун, бу каби ҳолатларда жинсини тузатиш мумкинлиги Оила кодексининг 229-моддасида белгиланган бўлиб, мазкур ҳуқуқий нормалар янги жорий этилмаган, аксинча 1998 йил 1 сентябрдан буён амалда ҳисобланади.
Бу борада қонунчилик ҳужжатларида айрим ҳуқуқий бўшлиқлар мавжуд бўлган. Мисол тариқасида, 2008 йилда туғилган боланинг жинсини аниқлаш имкони бўлмасдан “ўғил” деб ёзилган ва ўғил боланинг исми қўйилган. Кейинчалик бола 16 ёшга тўлгач тиббий текширувларда унинг жинси қиз экани аниқланиб, тиббиёт муассасасининг хулосасига асосан жинсига оид маълумотларга тузатиш киритилган. Бироқ ушбу хулоса асосида унинг фамилия, исм ва ота исмини қиз болаларга мос равишда ўзгартириш имкони бўлмаган.
Мазкур ҳуқуқий бўшлиқларни бартараф этиш мақсадида Вазирлар Маҳкамасининг жорий йил 12 июндаги 362-сон қарори қабул қилиниб, тиббиёт муассасасининг хулосасига асосан жинсига оид маълумотлар тузатилганда боланинг фамилия, исм ва ота исмини жинсига мос равишда ўзгартириши белгиланган.
“Оммавий ахборот воситаларидан бундай ҳолатларнинг нотўғри талқин қилинмаслигини сўраб қоламиз”, дейилади хабарда.

"Permission to change gender was granted...", "now, anyone who changes their gender can also change their surname, first name, and father's name..."
Regarding the content and decision of the distributed messages, the Ministry of Justice has provided an explanation.
Image of '"Permission to change gender was granted...", "now, anyone who changes their gender can also change their surname, first name, and father's name..."'
Earlier, it had been reported that now, following a relevant decision by the Cabinet of Ministers, citizens who have changed their gender can also change their name and surname. Moreover, messages like “permission has been granted to change gender...”, “now anyone who changes their gender can also change their family name, name, and father's name...” spread on social media. The Ministry of Justice provided clarifications on these reports and the decision.
It is noted that, according to the legislation, information about the child's gender at the time of birth registration is written based on a medical certificate provided by the medical institution. However, every year, around 5-6 children are born with an uncertain gender condition. In these cases, initial examinations might indicate the child's gender as either “male” or “female”, but later, when the child is between 5-10 years old, and in some instances, over 10-16 years old, it is determined that the child's gender is not “male” but “female”, or vice versa.
In such circumstances, corrections are made to the information on the gender based on the conclusion of the medical institution.
For your information, the possibility of correcting one's gender in such cases is stipulated in Article 229 of the Family Code, and these legal norms have not been newly introduced, but have been in effect since September 1, 1998.
There have been some legal gaps in the legislation regarding this matter. For example, a child born in 2008 was registered as “male” without a possibility to determine the gender, and a male name was given. Later, when the child reached the age of 16, medical examinations determined that the gender of the child was female, and corrections were made to the information regarding the child's gender based on the conclusion of the medical institution. However, based on this conclusion, it was not possible to change the child's surname, name, and father's name appropriately for a girl.
To eliminate these legal gaps, the Cabinet of Ministers adopted decision number 362 on June 12 of this year, prescribing that when corrections are made to the information on the gender based on the conclusion of the medical institution, it is stipulated to change the child's surname, name, and father's name according to the gender.