Жиноят ишлари бўйича Поп туман суди томонидан мазкур фуқаро Жиноят Кодексининг 28,246-моддасининг 1- ва 2-қисмларида ҳамда 25,273-моддасининг 5-қисмида назарда тутилган жиноятларни содир этганликда айбли деб топилиб, 15 йил муддатга озодликдан маҳрум этилди.
Қайд этилишича, 2024 йилнинг 12 ноябрь куни Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари томонидан Наманган вилоятида ўтказилган тезкор тадбирда, Поп тумани ҳудудида ҳаракатланаётган “Ласетти” русумли автомашина тўхтатилди.
Автомашина холислар иштирокида текширилганда, унда йўловчи сифатида кетаётган, Фарғона вилоятининг Данғара туманида яшовчи, 1984 й.т. фуқарога тегишли юк сумкасида 3 кг. 887 гр. “опий” ва 9 кг. 839 гр. “гашиш” моддалари борлиги аниқланиб, тегишли тартибда расмийлаштириб олинди.
Терговга қадар текширув ҳаракатлари давомида, у Тожикистон Республикаси фуқароси билан ўзаро тил бириктириб, қўшни давлатдан гиёҳвандлик воситаларини контрабанда қилиш ҳамда сотиб, мўмай даромад топишни режа қилганлиги ва ушбу заҳри қотилни Тошкент вилоятининг Бўка туманида қабул қилиб олганлиги маълум бўлди.
Шунингдек, ҳолат юзасидан қўзғатилган жиноят иши доирасида тезкор-тергов тадбирлари давом эттирилиб, 2024 йилнинг август-сентябрь ойларида тожикистонлик наркосавдогар томонидан Бўка тумани ҳудудига етказиб берилган ва мазкур шахс қабул қилиб олиб, Данғара туманида жойлашган ўзига тегишли ер участкасига яшириб қўйган 1 кг. 902 гр. “опий” ва 857 гр. “гашиш” моддалари ҳамда 1 дона “Макаров” пистолети, 2 дона ўқдон ва 18 дона патрон ҳам процессуал тартибда расмийлаштириб олинди.

The Pop district court on criminal cases found this citizen guilty of committing crimes stipulated in parts 1 and 2 of Article 28,246 and part 5 of Article 25,273 of the Criminal Code, and sentenced him to 15 years of deprivation of liberty.
It is noted that on November 12, 2024, during a rapid operation conducted by the State Security Service in the Namangan region, a "Lasetti" type automobile was stopped in the territory of the Pop district.
When the car was inspected in the presence of witnesses, it was discovered that in the luggage belonging to a citizen born in 1984, residing in the Dangara district of Fergana region and traveling as a passenger, there were 3 kg. 887 gr. of "opium" and 9 kg. 839 gr. of "hashish" substances, which were duly documented.
During the pre-investigation checks, it was revealed that he had colluded with a citizen of the Republic of Tajikistan, planning to smuggle narcotic substances from the neighbouring state, sell them, and make substantial profit, and he had received this deadly poison in the Buka district of Tashkent region.
Furthermore, within the scope of the criminal case initiated regarding the situation, the rapid-investigation actions were continued, and in August-September 2024, narcotics delivered by a Tajik drug dealer to the territory of the Buka district and hidden by this person on his own land plot in the Dangara district, including 1 kg. 902 gr. of "opium" and 857 gr. of "hashish" substances, as well as 1 "Makarov" pistol, 2 magazines, and 18 cartridges were also procedurally documented.