Қобул Афғонистоннинг Россия Федерациясидаги элчиси лавозимига номзодни Москвага тақдим этди, Россия давлат оммавий ахборот воситаларининг хабар беришича, бу ҳақда Россия президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Замир Кабулов маълум қилди.
"Номзод маълум, у ҳозирда Ташқи ишлар вазирлиги томонидан кўриб чиқилмоқда. Улар бизга номзодни одатдагидек юборишди, энди бу номзод Россия идораларида идоралараро келишувдан ўтмоқда," - деди у "Россия - Ислом дунёси. КазанФорум2.
Аввалроқ Россия Олий суди террорчилик ташкилотлари рўйхатига киритилган "Толибон" ҳаракати фаолиятига қўйилган тақиқни тўхтатган эди. Шундан сўнг, Россия ТИВ Афғонистон вакиллигини элчи даражасига кўтариш тўғрисида қарор қабул қилинганини маълум қилди.
Россия президентининг Афғонистон бўйича махсус вакили Замир Кабуловнинг РИА Новостига берган интервюсида айтишича, толиблар ҳукумати томонидан тайинланадиган афғон элчиси Москвага келиши афғон ҳукуматини тан олиш масаласига нуқта қўяди.

Afghanistan has nominated a candidate for its embassy in Russia.
The Supreme Court of Russia had lifted the ban on the activities of the "Taliban" movement, which is listed as a terrorist organization.
Image of 'Afghanistan has nominated a candidate for its embassy in Russia.'
Kabul has presented a nominee for the position of Ambassador of Afghanistan in the Russian Federation to Moscow, according to the Russian state media as reported, this was disclosed by Zamir Kabulov, the Russian President's special representative for Afghanistan.
"The candidate has been identified and is currently under review by the Ministry of Foreign Affairs. They sent us the candidate as usual; now, the candidate is undergoing interdepartmental approval within Russian agencies," - he said at "Russia - Islamic World. KazanForum2.
Earlier, the Supreme Court of Russia had lifted the ban on the activities of the "Taliban" movement, which had been included in the list of terrorist organizations. Following this, the Russian Ministry of Foreign Affairs announced the decision to elevate the representation of Afghanistan to the level of an ambassador.
According to an interview with Zamir Kabulov, the Russian President's special representative for Afghanistan, given to RIA Novosti, the arrival of the Afghan ambassador appointed by the Taliban government will put an end to the issue of recognizing the Afghan government.