5 ноябр куни Қўшма Штатларда сайлов участкалари очилди. Бу ҳақда CNN хабар берди.
1960 йилдан бери кузатилаётган анъанага кўра, биринчи бўлиб Ню-Ҳэмпширдаги Диксвилл Нотч кичик шаҳарчаси аҳолиси овоз берди.
CNN маълумотларига кўра, ушбу сайлов участкасида 6 нафар сайловчи маҳаллий вақт билан ярим тунда (Тошкент вақти билан 10:00) сайлов участкасига йиғилиб, овоз берди ва дарҳол сайлов натижалари ҳисоблаб чиқилди. Натижаларга кўра, амалдаги вице-президент, демократлар номзоди Камала Ҳаррис ва собиқ президент, Республикачилар партиясидан номзод Доналд Трамп ҳар бири учтадан овоз олди.
Шу билан бирга, 82 миллиондан ортиқ АҚШ фуқароси муддатидан олдин овоз берган.
Президентлик сайловидан ташқари, 5 ноябр куни Қўшма Штатларда Конгресс аъзолари, айрим штатларда эса губернаторлар ва қонун чиқарувчи органлар учун сайловлар ҳам бўлиб ўтади.

The presidential election has begun in the United States.
According to a tradition observed since 1960, the residents of the small town of Dixville Notch in New Hampshire were the first to vote.
According to CNN, at this polling station, 6 voters gathered at the polling station at midnight local time (10:00 Tashkent time), voted, and the election results were immediately counted. According to the results, the incumbent Vice President, Democratic candidate Kamala Harris and former president, Republican Party candidate Donald Trump each received three votes.
In addition, more than 82 million US citizens have voted early.
Apart from the presidential election, Congressional members' elections, and in some states, governors and legislative bodies' elections also take place on November 5th in the United States.