Ўзбекистон мусулмонлари идораси олий диний таълим муассасалари яна биттага кўпайганини эълон қилди.
Маълум қилинишича, Шавкат Мирзиёевнинг 2019 йилда Сурхондарё вилоятига ташрифи давомида берган топшириқлари ижроси юзасидан Термиз шаҳрида 2020/2021-ўқув йилидан ўрта махсус ислом таълим муассасаси ташкил этилган бўлиб, 2023/2024-ўқув йилида илк битирувчилар мазкур таълим муассасасини тамомлади.
Ўрта махсус ислом таълим муассасасининг узвий давоми сифатида Имом Термизий номидаги ислом институти Адлия вазирлигида давлат рўйхатидан ўтказилди.
Таълим муассасасида ўқиш муддати 4 йил бўлиб, бакалавр даражасидаги олий диний маълумотли ҳадис илмлари, диний фанлар ва араб тили бўйича мутахассислар тайёрланади.
Имом Термизий номидаги ислом институтига 2024/2025-ўқув йили учун қабул эълон қилинган. Ўқишга кириш истагида бўлган абитуриентлардан ҳужжатларни қабул қилиш 14 августдан 20 августга (шу куни ҳам соат 18:00 гача) қадар давом этади.

The Administration of Muslims of Uzbekistan has announced an increase in the number of higher religious education institutions.
It has been reported that as a follow-up to the instructions given by Shavkat Mirziyoyev during his 2019 visit to the Surkhandarya region, a secondary special Islamic educational institution was established in the city of Termez from the 2020/2021 academic year, and in the 2023/2024 academic year, the first graduates have completed their education at this institution.
As a continuation of the secondary special Islamic educational institution, the Imam Termizi Islamic Institute was registered with the Ministry of Justice.
The duration of study at the institution is 4 years , where specialists are prepared in the field of bachelor's degree in religious hadith sciences, religious studies, and Arabic language.
Admissions for the 2024/2025 academic year have been announced for the Imam Termizi Islamic Institute. The acceptance of documents from applicants wishing to enroll will continue from August 14 to August 20 (including until 18:00 on that day).