Qayd etilishicha, tezkor tadbirlar Davlat xavfsizlik xizmati hamda Bosh prokuratura huzuridagi Departament xodimlari hamkorligida o‘tkazilgan.
Holatlardan birida Davlat aktivlarini boshqarish agentligining Andijon viloyati hududiy boshqarmasi bosh mutaxassisi tadbirkordan 15 ming AQSh dollari talab qilgani aniqlangan.
Ma’lum bo‘lishicha, tadbirkor Izboskan tumanidagi davlat mulki obyektini sotib olish bo‘yicha shartnoma shartlarini bajarmagani vaj qilinib, shartnomani bekor qilish hamda jarima undirish yuzasidan sudga apellyatsiya shikoyati kiritilgan. Mansabdor esa yuqori lavozimdagi tanishlari orqali sud qarorini tadbirkor foydasiga hal qilib berish va shartnomani bekor qilmaslik evaziga pora so‘ragan.
U so‘ralgan pul mablag‘ini uchinchi shaxs orqali olgan vaqtida qo‘lga olingan.
Yana bir holatda “Hududiy elektrom tarmoqlari” aksiyadorlik jamiyati Andijon hududiy filiali muhandisi yakka tartibdagi tadbirkorning sholi quritish sexida elektr energiyasidan noqonuniy foydalanilgani bo‘yicha 650 million so‘m zarar hisoblanishini aytgan.
Ushbu miqdorni 40 million so‘mgacha kamaytirib berish evaziga u tadbirkordan 15 ming AQSh dollari talab qilgan. Muhandis 10 ming dollar olgan vaqtida ushlangan.
Shuningdek, viloyat tumanlaridan birining Kadastr bo‘limi boshlig‘i fuqaroga uy-joy qurish uchun 8 sotix va dehqon xo‘jaligi tashkil etish uchun 17 sotix yer ajratib berish evaziga avvalroq 3 ming AQSh dollari olgani ma’lum qilindi.
Tergovga qadar tekshiruvlarda mansabdor fuqaroga yer ajratilgani haqida soxta hujjat ham rasmiylashtirib bergani aniqlangan.
Joriy yil boshida o‘tkazilgan xatlov jarayonida mazkur yer maydoni noqonuniy ajratilgani fosh bo‘lgan va fuqaroga 82 million so‘m jarima qo‘llanilgan.
Keyinchalik kadastr xodimi 3 ming dollar pulni uchinchi shaxs orqali qaytarib bergan vaqtida ushlangan.
Hozirda har uchala holat yuzasidan jinoyat ishlari qo‘zg‘atilgan bo‘lib, tergov harakatlari olib borilmoqda.

It is noted that the rapid measures were carried out in cooperation with employees of the State Security Service and the Department under the General Prosecutor's Office.
In one of the cases, it was established that the chief specialist of the Andijan regional department of the State Assets Management Agency demanded $15,000 from an entrepreneur.
It turned out that citing the entrepreneur's failure to fulfill the terms of the contract for the purchase of a state property object in the Izboskan district, an appeal was filed with the court regarding the termination of the contract and the collection of a fine. The official, through his high-ranking acquaintances, sought a bribe in exchange for resolving the court decision in favor of the entrepreneur and not canceling the contract.
He was apprehended at the moment he received the requested sum of money through a third party.
In another case, an engineer of the Andijan regional branch of the "Hududiy Elektr Tarmoqlari" joint-stock company stated that damages of 650 million soums had been calculated due to the illegal use of electricity by an individual entrepreneur at a rice drying workshop.
In exchange for reducing this amount to 40 million soums, he demanded $15,000 from the entrepreneur. The engineer was detained when he received $10,000.
Furthermore, it was reported that the head of the Cadastre department of one of the region's districts had previously received $3,000 in exchange for allocating 8 sotiks of land for housing construction and 17 sotiks for establishing a farm to a citizen.
Pre-investigation inspections revealed that the official also prepared a fake document confirming the land allocation to the citizen.
During an inventory conducted at the beginning of this year, the illegal allocation of this land plot was uncovered, and a fine of 82 million soums was imposed on the citizen.
Subsequently, the cadastre employee was detained when he returned the $3,000 through a third party.
Currently, criminal cases have been initiated regarding all three incidents, and investigative actions are underway.