17 fevral kuni Shavkat Mirziyoyev amaliy tashrif bilan mamlakatimizda boʻlib turgan Buyuk Britaniyaning Markaziy Osiyo va Ozarbayjon boʻyicha savdo vakili lord Jon Olderdaysni qabul qildi.
'Shavkat Mirziyoyev Buyuk Britaniya delegatsiyasini qabul qildi.'ning rasmi
Uchrashuvda O‘zbekiston va Buyuk Britaniya o‘rtasidagi o‘zaro manfaatli sheriklikni, avvalo savdo-iqtisodiy sohada yanada kengaytirish masalalari muhokama qilindi. Siyosiy mulogot jadal rivojlanayotgani, barcha darajalarda faol almashinuvlar davom etayotgani qayd etildi. Xavfsizlik sohasida samarali hamkorlik yo‘lga qo‘yilgani ta’kidlandi.
So‘nggi besh yilda tovar ayirboshlash hajmi ikki barobar oshgan. London Stock Exchangeda O‘zbekistonning 15 milliard dollardan ortiq qiyatdagi suveren va korporativ obligatsiyalari joylashtirilgan. Shuningdek, o‘tgan yili Qo‘shma iqtisodiy qo‘mita mekanizmi ishga tushirildi.
Ta’lim sohasida britaniyalik hamkorlar bilan Prezident maktablari tashkil etilgan, uchta qo‘shma universitet faoliyat yuritmoqda. O‘zbekistonga tashrif buyurayotgan britaniyalik sayyohlar soni ham ortib borayotgani qayd etildi.
Suhbat davomida energetika, moliya, geologiya, transport, kimyo, farmatsevtika, fan va ta’lim yo‘nalishlarida yangi loyihalarni ilgari surish muhimligi ta’kidlandi. Uchrashuv yakunida ko‘p qirrali hamkorlikni yanada rivojlantirish bo‘yicha qo‘shma "yo‘l xaritasi"ni qabul qilishga kelishib olindi.

The meeting discussed issues of further expanding mutually beneficial partnership between Uzbekistan and Great Britain, primarily in the trade-economic sphere. It was noted that political dialogue is intensively developing, and active exchanges are continuing at all levels. Effective cooperation in the security sphere was emphasized.
Over the past five years, trade turnover has doubled. Sovereign and corporate bonds of Uzbekistan worth over $15 billion have been placed on the London Stock Exchange. Furthermore, last year the Joint Economic Committee mechanism was launched.
In the education sphere, Presidential Schools have been established with British partners, and three joint universities are operating. It was also noted that the number of British tourists visiting Uzbekistan is increasing.
During the conversation, the importance of advancing new projects in the fields of energy, finance, geology, transport, chemistry, pharmaceuticals, science, and education was emphasized. At the end of the meeting, an agreement was reached to adopt a joint "roadmap" for further developing multifaceted cooperation.