12 fevral kuni Prezident Shavkat Mirziyoyev Sudyalar oliy kengashi raisining yil yakunlari bo‘yicha axboroti bilan tanishdi.
'Prezident Sudyalar oliy kengashi raisining axborotini tingladi'ning rasmi
Qonunchilikka ko‘ra, kengash raisi odil sudlovga to‘sqinlik qilayotgan omillar hamda sud tizimida korrupsiyaga qarshi kurash holati yuzasidan Prezidentga har yili hisobot taqdim etadi. Davlat rahbarining 2025-yil 26-dekabrdagi Murojaatnomasida korrupsiyaga qarshi kurashishda "favqulodda holat" e’lon qilingani bois, sud tizimi bu borada namuna bo‘lishi zarurligi ta’kidlandi.
Ma’lum qilinishicha, 2025-yilda 135 nafarb nomzod ilk bor sudyalik lavozimiga tayinlangan, 286 nafar sudya qayta tayinlangan hamda 241 nafardan iborat tergov sudyalari korpusi shakllantirilgan. Shu bilan birga, 59 nafar sudyaning vakolatlari muddatidan ilgari tugatilgan, 19 nafari qasamyod va odob kodiksini buzganlik uchun lavozimidan ozod etilgan, 3 nafar sudya jinoyiy javobgarlikka tortilgan. 266 nafar sudya intizomiy javobgarlikka tortilgan.
Sudlar faoliyatiga aralashuv holatlari bo‘yicha Bosh prokuraturasiga 5 ta taqdimnoma kiritingan. Shuningdek, 6 mingdan ortiq buyruq o‘rganilib, 231 ta buyruqda sudyalarga odil sudlovga daxldor bo‘lmagan vazifalar yuklatilgani aniqlandi, bartaraf etilgan.
Yig‘ilishda "sud ma’murchiligi" institutini joriy etish, sudyalar intizomiy hay’atini tashkil qilish, sudya va ularning oila a’zolari mol-mulkini deklaratsiya qilish, sud apparatida kompleks nazoratini yo‘lga qo‘yish kabi takliflar ilgari surildi. Shuningdek, sud tizimida gender tenglikni ta’minlash masalasi ham muhokama qilindi.
Prezident bildirgan tashabbuslarni qo‘llab-quvvatlab, sud hokimiyati mustaqilligi va sudyalar daxlsizligini mustahkamlash bo‘yicha tizimli ishlarni davom ettirish yuzasidan tavsiyalar berdi.

The President listened to the report of the Chairman of the Supreme Judicial Council.
On February 12, President Shavkat Mirziyoyev familiarized himself with the report of the Chairman of the Supreme Judicial Council on the results of the year.
According to legislation, the Chairman of the Council annually submits a report to the President on factors impeding fair trial and on the state of the fight against corruption in the judicial system. The President's Address on December 26, 2025, emphasized that since an "extraordinary situation" in the fight against corruption had been declared, the judicial system must set an example in this regard.
It was reported that in 2025, 135 candidates were appointed as judges for the first time, 286 judges were reappointed, and a corps of 241 investigative judges was formed. At the same time, the terms of 59 judges were terminated early, 19 were dismissed for violating the oath and code of ethics, and 3 judges were held criminally liable. 266 judges were held disciplinarily liable.
Regarding instances of interference in court activities, 5 submissions were made to the Prosecutor General's Office. Furthermore, over 6,000 orders were reviewed, and it was found and rectified that 231 orders assigned judges duties unrelated to fair trial.
The meeting put forward proposals such as introducing the institution of "court administration," forming a disciplinary panel of judges, implementing property declaration for judges and their family members, and establishing comprehensive oversight within the court apparatus. The issue of ensuring gender equality in the judicial system was also discussed.
Supporting the initiatives put forward by the President, recommendations were made to continue systematic work on strengthening the independence of the judiciary and the inviolability of judges.