Venesuela muvaqqat prezidenti Delsi Rodriges 23 yanvar kuni mamlakat qamoqxonalaridan 600 nafardan ortiq mahbus ozod etilganini e'lon qildi. Uning so'zlariga ko'ra, dekabrdan buyon jami 626 kishi erkinlikka chiqarilgan.
Shu bilan birga, Venesueladagi yetakchi huquqni muhofaza qilish tashkiloti – Foro Penal hozircha faqat 155 nafar siyosiy mahbus ozod qilinganini qayd etmoqda. Tashkilot hisob-kitoblariga ko'ra, hali ham 700 dan ortiq kishi qamoqda qolmoqda.
Ozod qilish jarayonining sustligi Karakasda mahbuslar yaqinlarining noroziligiga sabab bo'lmoqda. Ular hukumatdan barcha siyosiy mahbuslarni zudlik bilan qo'yib yuborishni talab qilmoqda.
Mahbuslarni ozod etish jarayoni AQSh ko'magida Nikolas Maduro hokimiyatdan chetlatilganidan so'ng boshlangan bo'lib, yangi hukumat bu borada xalqaro hamjamiyat oldida majburiyat olgan edi.

More than 600 prisoners were released from Venezuelan prisons.
However, human rights organizations are casting doubt on these numbers, stating that hundreds of political prisoners are still behind bars.
Venezuela's interim president, Delcy Rodríguez, announced on January 23 that more than 600 prisoners had been released from the country's prisons. According to her, a total of 626 people have been freed since December.
At the same time, Venezuela's leading human rights defense organization—Foro Penal—notes that only 155 political prisoners have been released so far. According to the organization's calculations, more than 700 people still remain imprisoned.
The slowness of the release process is causing discontent among the relatives of prisoners in Caracas. They are demanding that the government immediately release all political prisoners.
The process of releasing prisoners began after the ousting of Nicolás Maduro from power with U.S. assistance, and the new government had committed to this before the international community.