Qoraqo‘l tumanidagi o‘quv markazida tahsil olayotgan 20 nafar abiturient sog‘lig‘i yomonlashgani sababli shifoxonaga murojaat qildi.
Kecha, 11 yanvar kuni holati yomonlashgan abiturientlar zudlik bilan tuman tibbiyot birlashmasiga olib borilgan. Viloyat hokimining topshirig‘iga asosan ishchi guruh tuzilib, hodisa joyida tekshiruvlar o‘tkazilgan, deya xabar bermoqda Buxoro viloyati Sog‘ligni saqlash boshqarmasi.
Shifokorlar tomonidan ko‘rsatilgan tibbiy yordam natijasida barcha bemorlarning ahvoli yaxshilanib, ular ambulator davolanish uchun uyiga javob berilgan.

20 applicants studying at an educational center in the Korakul district applied to the hospital due to deteriorating health.
Yesterday, on January 11, the applicants whose condition worsened were urgently taken to the district medical association. According to the Bukhara Regional Health Department, a working group was established based on the instruction of the regional governor, and investigations were conducted at the scene.
As a result of the medical care provided by doctors, the condition of all patients improved, and they were discharged home for outpatient treatment.
It is reported that their current condition is satisfactory and they have no complaints. Blood samples taken from the patients have been sent for examination according to the established procedure.