Россияда ўлдирилган 10 ёшли Қобилжон Тожикистонга дафн этилади
Москва яқинидаги мактабда пичоқлаб ўлдирилган 10 ёшли тожикистонлик боланинг жасади ватанига юборилади.
'Россияда ўлдирилган 10 ёшли Қобилжон Тожикистонга дафн этилади'ning rasmi
Rossiyaning Moskva viloyati Odintsovo shahar okrugiga qarashli Gorki-2 posyolkasidagi maktabda halok bo‘lgan 10 yoshli Qobiljon Aliyevning jasadi Tojikistonga yuboriladi. Marhum to‘rtinchi sinf o‘quvchisi bo‘lgan.
Ma’lum qilinishicha, Qobiljonning otasi bir necha yil avval vafot etgan. Oilada undan tashqari, ayni maktabda tahsil olayotgan akasi ham bor. Oila yaqinlarining aytishicha, bolalarning onasi hujum sodir bo‘lgan Uspenskiy maktabida to‘rt yil davomida farrosh bo‘lib ishlagan.
Eslatib o‘tamiz, 16 dekabr kuni ertalab 15 yoshli to‘qqizinchi sinf o‘quvchisi maktabga pichoq bilan bostirib kirib, qo‘riqchi va to‘rtinchi sinf o‘quvchisiga hujum qilgan. Oqibatda 10 yoshli bola voqea joyida halok bo‘lgan, qo‘riqchi esa tan jarohati olgan.
Rossiya Tergov qo‘mitasi mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 105-moddasi (qotillik) hamda 30-modda 3-qismi va 105-modda 2-qismi (ikki yoki undan ortiq shaxsni o‘ldirishga urinish) bilan jinoyiy ish qo‘zg‘atgan. Gumonlanuvchi 15 yoshli o‘smir qo‘lga olinib, aybini tan olgani bildirilgan.
17 dekabr kuni Tojikiston Tashqi ishlar vazirligi usbu voqeani keskin qoralab, marhum bolaning yaqinlariga hamdardlik bildirdi hamda Rossiya tomonini hodisani xolis va to‘liq tergov qilishga chaqirdi.
'Endi tibbiyot xodimlariga hujum qilganlar 12 yilgacha qamaladi'ning rasmi
Dunyo 17.12.2025 17:46
Endi tibbiyot xodimlariga hujum qilganlar 12 yilgacha qamaladi
Qozog‘istonda ushbu qonun bir qator shov-shuvli voqealaridan so‘ng qabul qilindi.
'Qirg‘iziston tashqi qarzini bir kunda to‘lashga qodir — Sadir Japarov'ning rasmi
Dunyo 17.12.2025 14:44
Qirg‘iziston tashqi qarzini bir kunda to‘lashga qodir — Sadir Japarov
Prezident mamlakat iqtisodiyoti barqaror o‘sayotgani va davlat qarzi keskin kamayganini ma’lum qildi.
'Vengriya AQShdan 5 yilga suyultirilgan tabiiy gaz oladi'ning rasmi
Dunyo 17.12.2025 13:50
Vengriya AQShdan 5 yilga suyultirilgan tabiiy gaz oladi
Besh yillik shartnoma doirasida Vengriya yiliga 400 million kubometr suyuqlashtirilgan tabiiy gaz (LNG) sotib oladi.
'Jizzzda homilador mahkumaga tibbiy yordam vaqtida ko‘rsatilmagan'ning rasmi
Dunyo 17.12.2025 13:18
Jizzzda homilador mahkumaga tibbiy yordam vaqtida ko‘rsatilmagan
Jizzax viloyatidagi 29-son manzil-koloniyada saqlanayotgan og‘ir ahvoldagi mahkumga shoshilinchi tibbiy yordam ko‘rsatilmagani yuzasidan Ombudsman aralashdi.
'Qozog‘istonda sovuqdan 3 kishi halok bo‘ldi.'ning rasmi
Dunyo 16.12.2025 13:15
Qozog‘istonda sovuqdan 3 kishi halok bo‘ldi.
G‘arbiy Qozog‘iston viloyatida qishki ob-havo sharoitida 3 kishi sovuqdan vafot etdi.
'ЕИ Россияга қарши 20-санкциялар пакетини тасдиқлади'ning rasmi
Dunyo 16.12.2025 13:01
ЕИ Россияга қарши 20-санкциялар пакетини тасдиқлади
Yevropa Ittifoqi Rossiyaga nisbatan 20-sanksiyalar paketini qabul qildi. Yangi cheklovlar doirasida 17 nafar jismoniy va yuridik shaxs sanksiyalar roʻyxatiga kiritildi.

A 10-year-old Kobuljon killed in Russia will be buried in Tajikistan.
The body of 10-year-old Kobiljon Aliyev, who was killed at a school in the Gorki-2 settlement of the Odintsovo city district in Russia's Moscow region, will be sent to Tajikistan. The deceased was a fourth-grade student.
It is reported that Kobiljon's father died several years ago. Besides him, the family also has an older brother who studies at the same school. According to relatives, the children's mother had worked as a cleaner for four years at the Uspensky school where the attack occurred.
We remind you that on the morning of December 16, a 15-year-old ninth-grade student burst into the school with a knife and attacked a security guard and a fourth-grade student. As a result, the 10-year-old child died at the scene, and the guard suffered bodily injuries.
The Russian Investigative Committee has initiated a criminal case regarding this incident under Article 105 (murder) and Article 30, Part 3, and Article 105, Part 2 (attempted murder of two or more persons) of the Criminal Code. The suspect, a 15-year-old teenager, has been detained and has reportedly confessed.
On December 17, the Ministry of Foreign Affairs of Tajikistan sharply condemned this incident, expressed condolences to the relatives of the deceased child, and called on the Russian side to conduct an impartial and thorough investigation of the incident.