Fargʻonada tuman IIBning sobiq boshligʻi va uning birinchi oʻrinbosari qamaldi
Avvalroq, ijtimoiy tarmoqlarda Furlat tumani IYIBning sobiq rahbarlari bir ayol bilan intim munosabat yasash orqali tuman soliq inspektsiyasi boshlig‘ini obro‘sizlantirishga urinishi haqida xabarlar tarqalgan edi.
'Fargʻonada tuman IIBning sobiq boshligʻi va uning birinchi oʻrinbosari qamaldi'ning rasmi
Oliy sud xabariga ko‘ra, Jinoyat ishlari bo‘yicha Quva tuman sudining 2025 yil 28 noyabrdagi hukmi bilan A. X. 1986 yilda tug‘ilgan, Furoat tumani IIB boshlig‘i lavozimida ishlagan va 1991 yilda tug‘ilgan, Furoat tumani IIB boshlig‘ining birinchi o‘rinbosari lavozimida ishlagan J.R. Jinoyat kodeksining:
— 141-3-moddasi 2-qismi “b” bandi (Shaxsning sha’nini va qadr-qimmatini kamsituvchi hamda inson hayotining sir tutiladigan tomonlarini aks ettiruvchi ma’lumotlarni oshkor qilish);
— 142-moddasi (Fuqarolarning turar joyi dahlsizligini buzish);
— 206-moddasi 1-qismi (Hokimiyat yoki mansab vakolati doirasidan chetga chiqish);
—230-2-moddasi 1-qismi (Aybsiz kishini javobgarlikka tortish) va 234-moddasi 1-qismida (Qonunga xilof ravishda ushlab turish yoki hibsga olish) nazarda tutilgan jinoyatlarni sodir etganlikda aybli deb topildi.
A. X. va J. R.ning har biriga 3-yil muddatga Ichki ishlar vazirligi tizimida hamda davlat ishtirokidagi korxona, muassasa va tashkilotlarda mansabdorlik va moddiy javobgarlik yuklangan ishlarda ishlash huquqidan mahrum qilgan holda 4-yil muddatga ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.

The former head of the district DIA in Fergana and his first deputy were arrested.
Earlier, reports spread on social networks that the Furkat district SNB, through its former leaders, attempted to discredit the head of the district tax inspectorate by having an intimate relationship with a woman.
Image of 'The former head of the district DIA in Fergana and his first deputy were arrested.'
According to the Supreme Court news see, by the verdict of the Kuvan District Court on Criminal Cases dated November 28, 2025, A.Kh., born in 1986, who worked as the head of the Furkat District Department of Internal Affairs, and J.R., born in 1991, who worked as the first deputy head of the Furkat District Department of Internal Affairs, were found guilty of committing crimes provided for by:
— Part 2, clause "b" of Article 141-3 of the Criminal Code (Disclosure of information defaming a person's honor and dignity and reflecting confidential aspects of human life);
— Article 142 of the Criminal Code (Violation of the inviolability of citizens' homes);
— Part 1 of Article 206 of the Criminal Code (Exceeding authority or official powers);
— Part 1 of Article 230-2 of the Criminal Code (Bringing a knowingly innocent person to criminal liability) and Part 1 of Article 234 of the Criminal Code (Unlawful detention or apprehension).
Each of A.Kh. and J.R. was sentenced to deprivation of liberty for a term of 4 years, with deprivation of the right to hold positions involving official authority and material responsibility in the system of the Ministry of Internal Affairs, as well as in enterprises, institutions, and organizations with state participation, for a term of 3 years.