Oqdaryo, Payariq, Pastdarg‘om, Toyloq va Samarqand tumanidagi 17,5 ming gektar hudud Samarqand shahriga qo‘shib beriladi. Bu haqda ayni paytda Urgut tumanida bo‘lib o‘tayotgan yig‘ilishda davlat rahbari ma’lum qildi.
Buning hisobiga Samarqand shahri aholisi 604 mingdan 882 mingga etadi.
«Shu bois, aholisi va daromadi kundan kunga o‘sib borayotgan Samarqand shahrida zamonaviy uy-joylarga bo‘lgan talabni ta’minlash uchun 3 ta yirik massiv tanlab olindi.
Jumladan, «Shirin» massivida 180 ming, «Temiryol orti» hududida 100 ming, «Qorasuv-2» massivida 30 ming aholi uchun 700 dan ortiq zamonaviy ko‘p qavatli uylar barpo etiladi.
Bu yerlarada maktab, bog‘cha, oliygoh va shifoxona, zamonaviy biznes va savdo markazi, mehmonxona va restoran, kong‘ilochar maskanlar ham quriladi», – dedi Prezident.
Shuningdek, Samarqand shahridagi 49 ta viloyat tashkiloti kelasi yil «Shirin» massiviga ko‘chadi. Shu yil oxirigacha bu massivni shahar markazi bilan bog‘lovchi «Qoradaryo» ustidan o‘tgan 577 metrli ko‘prik ishga tushiriladi.
Ispaniyalik investorlar bilan xususiy sheriklik asosida ushbu 3 ta massivning kanalizatsiya tizimi yangilanadi.
Shaharda yuk transporti harakatini kamaytirish maqsadida Oqdaryo, Toyloq va Samarqand tumanidan o‘tuvchi magistral yo‘l bo‘yida 4 ta logistika markazi barpo etiladi.

The territory of Samarkand city will be expanded to 17.5 thousand hectares.
An area of 17.5 thousand hectares in the Okdaryo, Payariq, Pastdargom, Toyloq, and Samarkand districts will be annexed to the city of Samarkand. The head of state announced this at a meeting currently being held in the Urgut district.
As a result, the population of Samarkand city will increase from 604 thousand to 882 thousand.
"Therefore, to meet the demand for modern housing in Samarkand, whose population and income are growing day by day, three large areas have been selected.
In particular, more than 700 modern multi-story buildings will be constructed in the 'Shirin' area for 180 thousand people, in the 'Temiryol Orti' area for 100 thousand people, and in the 'Qorasuv-2' area for 30 thousand people.
Schools, kindergartens, higher education institutions and hospitals, modern business and shopping centers, hotels and restaurants, and recreational facilities will also be built in these areas," said the President.
Furthermore, 49 regional organizations in Samarkand city will move to the 'Shirin' area next year. By the end of this year, a 577-meter bridge over the 'Qoradaryo' connecting this area to the city center will be commissioned.
In partnership with Spanish investors on a public-private basis, the sewerage systems of these 3 areas will be modernized.
To reduce freight traffic in the city, 4 logistics centers will be built along the highway passing through the Okdaryo, Toyloq, and Samarkand districts.