Toshkent shahar hokimligi ma'lum qilishicha, yo'l qoplamasiga suv sepish va yashil hududlarni namlash orqali havodagi mayda chang zarrachalariini yerga cho'ktirishga erishilmog'da. Bu usul yirik shaharlarda ifloslanish yuqori bo'lgan davrlarda qo'llaniladigan amaliyotdir.
Mutaxassislar aytishicha, yo'llar namlanganda PM2.5 va PM10 zarrachalari suv bilan birikib, havoga qayta ko'tarilishi kamayadi. Avtomobillar harakatida yuzaga keladigan ikkilamchi changlanish ham ancha pasayadi — xalqaro tadqiqotlarga ko'ra, bu ko'rsatkich shahar PM chiqindilarining 25–40 foizini tashkil qiladi.
Shuningdek, suv sepish haroratni bir oz pasaytib, changning havoda uzoq turib qolishini kamaytiradi. Hokimlik ma'lumotiga ko'ra, bu choralar kompleks ishlarning bir qismi bo'lib, issiqxonalarda reydlar, qozonxonalarda filtr o'rnatish va ekologik nazoratni kuchaytirish ham amalga oshirilmog'da.
'Toshkentda Shahzod Rismatov ishi bo‘yicha sud bo‘lib o‘tdi'ning rasmi
Toshkentda Shahzod Rismatov ishi bo‘yicha sud bo‘lib o‘tdi
Toshkentda boʻlib oʻtgan sud jarayonida Shahzod Rismatovga nisbatan toʻrtta firibgarlik epizodi boʻyicha ayblov oʻqildi.

According to the Tashkent city administration, the sprinkling of water on road surfaces and the moistening of green areas are achieving the settling of fine dust particles in the air to the ground. This method is a practice used in major cities during periods of high pollution.
Experts say that when roads are moistened, PM2.5 and PM10 particles combine with water and their re-suspension into the air decreases. Secondary dusting caused by vehicle traffic is also significantly reduced—according to international research, this indicator accounts for 25–40% of urban PM emissions.
Furthermore, sprinkling water slightly lowers the temperature and reduces the time dust remains suspended in the air. According to the administration's information, these measures are part of a complex of works, including raids in greenhouses, installation of filters in boiler houses, and enhanced environmental control, which are also being implemented.
Image of 'The Competition Committee warned restaurants and cafes about additional payments.'
The Competition Committee warned restaurants and cafes about additional payments.
According to the committee, the consumer cannot be forced to pay for a service that was not indicated in the contract.
Image of 'A trial was held in Tashkent regarding the case of Shahzod Rismatov.'
A trial was held in Tashkent regarding the case of Shahzod Rismatov.
During the court proceedings in Tashkent, the indictment was read against Shahzod Rismatov regarding four episodes of fraud.
Image of 'Every year, 1.4 million people die from poor sanitation.'
Every year, 1.4 million people die from poor sanitation.
According to the statement issued by the UN on the occasion of World Toilet Day, this tragedy could have been prevented.