Sariossiyoda hokim o‘rinbosari firibgarlikda ayblanib qamaldi
Surxondaryo viloyati, Sariosiyo tuman hokimining sobiq o‘rinbosari A.Q.ning jinoyat ishi bo‘yicha hukm e’lon qilindi. Sud materiallariga ko‘ra, u tanishlari orqali bir fuqaroning bog‘chaga ishga kirish masalasini “hal qilib berish”ni aytib, vositachi yordamida 500 dollar olgan. Pulni esa xizmat mavqeidan foydalanib, firibgarlik yo‘li bilan o‘zlashtirgani qayd etilgan.
Sud jarayonida A.Q. ayblovni rad etib, mablag‘ni qarz sifatida olganini bildirgan. Ammo sud guvohlarning o‘zgarib qolgan ko‘rsatmalarini ishonchsiz deb topdi va tergov ma’lumotlaridagi dalillarni asos qilib oldi.
Natijada A.Q. JKning firibgarlik va pora berishga dalolat qilish bilan bog‘liq moddalarida aybli deb topilib, 2 yil 1 oy mansabdorlik lavozimlarida ishlash huquqidan mahrum etilgan holda 3 yil 1 oy muddatga qamoq jazosiga hukm qilindi. Ishga aloqador 500 dollar esa davlat daromadiga o‘tkaziladi.
'Toshkent shahrida sifati kafolatlanmagan dori vositalarini sotayotgan shaxs ushlandi'ning rasmi
Jinoyat 18.11.2025 18:58
Toshkent shahrida sifati kafolatlanmagan dori vositalarini sotayotgan shaxs ushlandi
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining tegishli moddasi bilan jinoyat ishi qoʻzgʻatilib, tergov harakatlari oʻtkazilmоqda.

A verdict was announced in the criminal case against A.K., the former deputy governor of Sarosiyo district, Surkhandarya region. According to court materials, he promised to "resolve" the issue of getting a citizen a job at a garden for his acquaintances and, through an intermediary, received $500. It was noted that he misappropriated the money by abusing his official position through fraud.
During the trial, A.K. denied the charges, stating that he had received the money as a loan. However, the court found the changed testimonies of the witnesses unreliable and based its decision on the evidence in the investigative materials.
As a result, A.K. was found guilty under the articles of the Criminal Code related to fraud and mediation in bribery and was sentenced to 3 years and 1 month of imprisonment, with the deprivation of the right to hold managerial positions for 2 years and 1 month. The $500 related to the case will be transferred to state revenue.