O'zenergoinspektsiya Jizzax viloyat hududiy boshqarmasi tomonidan o'tkazilgan nazorat tadbirida "M. O." MChJga qarashli AYOQSHda Ai-92 markali avtobenzindan namunalar olinib, laboratoriyada tahli qilinganda davlat standart talablariga mos kelmasligi (sifatsizligi) aniqlandi. Bu haqda O'zenergoinspektsiya xabar berdi.
Ushbu qoidabuzarliklar natijasida O'zbekiston Respublikasining 940-sonli Qonunining 43-moddasiga asosan realizatsiya qilingan 2 640 litr avtobensin qiyomatining 50 foizi miqdorida jarima qo'llanilgan.
Qoidabuzarlikka yo'l qo'ygan ushbu AYOQSHda aniqlangan qoldiq saqlanayotgan sifatsiz neft mahsulotlarini sotuvga chiqarmaslik va sifatiini qayta tiklash lozimligi bo'yicha ko'rsatma berilgan.

Image of 'An AGSH selling poor-quality gasoline in Jizzakh was identified.'
During a control measure carried out by the Jizzakh Regional Department of Uzenergoinspektsiya, samples of Ai-92 brand gasoline were taken from a petrol station belonging to "M.O." LLC and analyzed in a laboratory, which determined that they did not meet state standard requirements (were of poor quality). Uzenergoinspektsiya reported this.
As a result of these violations, based on Article 43 of Law No. 940 of the Republic of Uzbekistan, a fine was applied in the amount of 50 percent of the value of the 2,640 liters of gasoline that were sold.
Instructions were given to this petrol station, which allowed the violation, regarding the prohibition of selling the remaining stock of the identified low-quality oil products and the necessity of restoring their quality.